Vývoj technológií napreduje vpred veľkou rýchlosťou. Vďaka tomu sa neustále vyvíjajú aj „hračky“, ktoré dokážu zachrániť ľudské životy. Práve desať takýchto inovatívnych pomôcok vám predstavíme v tomto článku.
1
SIREN prsteň
Túto pomôcku vyrobila americká spoločnosť SIREN. Okrem toho, že môže zachrániť život, sa dá využiť aj ako pekný doplnok. Prsteň dokáže vytvoriť silný zvukový alarm (vyše 110 decibelov). Stačí ho pootočiť proti smeru hodinových ručičiek. Toto zariadenie stojí 200 dolárov.
2
LifeStraw
Ide o prenosný systém na filtrovanie vody, vďaka ktorému sa pokojne môžete napiť z mláky či ktoréhokoľvek jazera. LifeStraw podľa výrobcu zachytí takmer všetky životunebezpečné baktérie vrátane E. coli či salmonelly. Pomôcka však zatiaľ nedokáže odfiltrovať chemikálie, slanosť vody, ťažké kovy a vírusy. Jej cena sa pohybuje od 20 dolárov vyššie.
3
Náramková nabíjačka
Nosiť externú nabíjačku nemusí byť vždy pohodlné. To ovplyvnilo výrobu nabíjačky, ktorú nosíte ako náramok. Nabíjačka The Maze Exclusive Wristband má kapacitu 3 000 mAh a je kompatibilná s akýmkoľvek mobilným telefónom či zariadením s podporou mini USB alebo Apple Lightning. Toto vodeodolné zariadenie stojí okolo 25 dolárov.
4
„Kreditné“ svetlo
Predstavte si, že nosíte zdroj svetla vo svojej peňaženke. Vďaka žiarovke v podobe kreditnej karty je to možné. Toto zariadenie produkuje 1 watt LED svetla a váži len vyše 22 gramov. Na Amazone stojí okolo 3 dolárov.
5
Leatherman Wingman multi-náradie
Či už potrebujete doma niečo opraviť alebo musíte bojovať o život v prírode, Leatherman Wingman vám môže pomôcť. Je to ľahká vrecková pomôcka, ktorá obsahuje 14 rôznych náradí ako napríklad kliešte, nôž, nožnice, skrutkovač, otvárač či pílku na drevo i kov. Leatherman Wingman je dlhý takmer 10 centimetrov a od výrobcu naň dostanete záruku na 25 rokov. Jeho cena sa pohybuje okolo 35 dolárov.
6
OffGrid solárny batoh
Tento batoh vám bude nabíjať zariadenia vďaka slnečným lúčom. Tie nabijú batériu a energiu z nej potom môžete pomocou USB preniesť napríklad do fotoaparátu či mobilu. Batoh je vodeodolný, ľahký (cca 2 kilogramy vrátane batérie a solárnych panelov) a látka, z ktorej je vytvorený, je vyrobená z recyklovaných PET fliaš. Na nabitie telefónu musí byť batoh pod slnečnými lúčmi aspoň 3 hodiny. Na nabitie tabletu od 6 do 11 hodín. Stojí okolo 200 dolárov.
7
Resqme úniková pomôcka
Podľa oficiálnych štatistík umrie v USA až 500 ľudí ročne na následky uväznenia v aute. Resqme by túto štatistiku mohlo výrazne ovplyvniť. Ide o kľúčenkovú pomôcku, ktorú môžete použiť napríklad pri dopravnej nehode. Dokážete ňou rozbiť okno či prerezať zaseknuté bezpečnostné pásy. Cena sa pohybuje okolo 10 dolárov.
8
Sense A Life
Určite ste počuli o prípadoch, kedy dospelí zabudli v aute dieťa. Sense A Life tomu dokáže zabrániť. Zariadenie „vycíti“ v zamknutom aute prítomnosť živého človeka a vodiča upozorní pomocou aplikácie. Sense A Life stojí okolo 200 dolárov.
9
BioLite CampStove
Spomenuli sme nabíjanie zariadení pomocou slnečných lúčov. BioLite CampStove však dokáže nabíjať pomocou ohňa. Kým si napríklad opekáte rybu alebo zohrievate vodu, môžete si vďaka patentovanej technológii pohodlne nabiť mobilný telefón či LED svetlo. V zariadení založíte oheň pomocou dreva či šišiek a výrobca vyzdvihuje aj to, že táborák neprodukuje dym. Približne 20-minútové nabíjanie ponúkne až 60-minútovú výdrž nabíjaného zariadenia. Za BioLite CampStove zaplatíte okolo 130 dolárov.
10
Philips HeartStart domáci defibrilátor
Aj toto zariadenie bolo vyrobené, aby zachraňovalo životy. Ak niekoho vo vašej domácnosti postihne zlyhanie srdca, môžete mu ho opäť „nahodiť“ vďaka tomuto praktickému vynálezu. Philips HeartStart sa nastavuje a ovláda jednoducho a je prvým a zatiaľ jediným defibrilátorom, ktorý môžete vlastniť bez lekárskeho predpisu. Za zariadenie s 5-ročnou zárukou zaplatíte okolo 1 200 dolárov.
zdroj: interestingengineering.com