obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Nezaradené

VIDEO: Vzácneho nosorožca, ktorý sa topil v bahne, musela zachrániť ťažká technika

Afrika trpí podobnými problémami ako Európa – teda ak sa to týka sucha. Najmä juhoafrická oblasť KwaZulu-Natal má katastrofálny nedostatok vody. Nedostatok životodárnej tekutiny spôsobuje aj extrémny úhyn dobytka, ohrozuje úrodu, ale tiež môže spôsobiť nenapraviteľnú tragédiu u divoko žijúcich zvierat.

V súkromnej rezervácii Phinda objavili strážcovia parku problém, ktorý bol spôsobený práve suchom. Jedno z napájadiel sa kvôli nedostatku vody premenilo v lepkavý močiar. A práve v nej uviazol vzácny nosorožec dvojrohý.

Strážcovia parku stáli pred otázkou, ako dostať veľké a potenciálne nebezpečné zviera von – priblížiť sa k nemu alebo ho uspať neprichádzalo do úvahy. Až nakoniec, to vyriešili takto:

Je zaradený na Červenom zozname IUCN v kategórii kriticky ohrozený. Čierne nosorožce boli skôr rozšírenie a hojně v celej subsaharskej Afrike. Sú dodnes lovené kvôli rohom, z ktorých sa vyrábajú ozdobné dýky, a používajú sa v niektorých ázijských krajinách v tradičnom lekárstve, kde si mylne predstavujú, že to povedie k zvýšeniu sexuálnej potencie. Odhaduje sa, že 90% dospelých nosorožcov je zabitých pytliakmi kvôli rohom.

Ešte v roku 1900 žilo na území západnej Afriky asi 100 tisíc nosorožcov dvojrohých. V roku 1995 už to bolo len 2400 jedincov. Poddruh nosorožec dvojrohý severozápadný (Diceros bicornis longipes) bol v rokoch 2011 a 2013 organizáciou IUCN vyhlásený za vyhubeného.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.