Jednou z prvých veci, ktoré by sme mali po zobudení urobiť, je doplniť do nášho tela tekutiny. Po niekoľko hodinovom spánku je naše telo dehydrované. To sa môže prejaviť aj rannou nevoľnosťou alebo točením hlavy.
Preto je najlepšie začínať svoj deň s pohárom čistej vody. Je však pravda, že niektorí ľudia nemajú čistú vodu úplne radi a preto máme pár tipov, ako ju môžeš nahradiť. Je dôležité si uvedomiť, že nie každá tekutina má na naše telo dobré účinky, keď ju pijeme na prázdny žalúdok.
Niekto začína svoj deň kávou, iný čajom alebo vodou. Ktorý z týchto nápojov je vhodný na prijatie hneď po zobudení? Ktorý z týchto nápojov naštartuje naše telo a rozprúdi metabolizmus, a ktorý nápoj by sme si mali radšej nechať na neskôr?
Napi sa!
Ak sa ráno napiješ čistej neperlivej vody, pozitívne ovplyvníš svoj deň. Najlepšie je, ak je táto voda izbovej teploty. Čistá voda nedodáva kalórie, podporuje proces trávenia a pomáha čistiť telo od toxínov. Pitie čistej vody nalačno stimuluje tvoj metabolizmus a pripraví tvoj tráviaci systém na stravu, ktorú prijmeš počas dňa.
Citrónová šťava
Ak si do čistej neperlivej vody pridáš šťavu z citróna, dodáš telu ešte viac energie. Voda s citrónom ponúka viac elektrolytov a podporuje proces trávenia. Proces trávenia je podporovaní tým, že citrón stimuluje peristaltiku čriev a tvorbu tráviacich enzýmov. Citrón tiež obsahuje aj čistiace zložky a vitamín C, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu, priaznivo pôsobí na pokožku a podporuje imunitný systém.
Káva na ráno, áno či nie?
Mnohí prijímame kávu ako prvú tekutinu, a aj potravinu dňa. Hoci často môžeš počuť o tom, že káva nalačno škodí, nie je to úplne pravda. Veľa závisí od toho, ako tvoje telo reagujú. Tento zvyk môže napríklad aktivovať gény spojené so zápalmi a tráviacimi problémami. Ak ale si zdravý a v dobrej kondícii, tak by to nemalo pre teba predstavovať väčší problém.
Viacerí kávu prijímame kvôli kofeínu, ktorý povzbudzuje tvoje telo a zrýchľuje metabolizmus. Taktiež pomáha ľudom, ktorí chcú schudnúť, pretože zrýchľovaním metabolizmu podporuje spaľovanie kalórií.
Ak však bojuješ s tráviacimi problémami, ako je prekyslenie alebo dráždivé črevo, nie je najlepšie piť kávu nalačno. Vtedy môže káva spôsobiť nevoľnosti a nepohodlie. Káva môže tiež stimulovať produkciu žalúdočných kyselín, čo môže dráždiť žalúdočnú sliznicu.
Naopak u zdravých ľudí pitie kávy môže pomôcť. Treba však myslieť na to, že káva ovplyvňuje vstrebávanie minerálov, čo môže byť nebezpečné pre ľudí, ktorí držia prísne diéty.
Toto určite nepi nalačno!
Veľmi sladké nápoje ako sú sladené limonády, energetické nápoje alebo džúsy obsahujú množstvo jednoduchých cukrov. Tiež treba povedať, že aj keď ovocné šťavy obsahujú vitamíny, ich kyslosť môže dráždiť žalúdočnú sliznicu, najmä ak je žalúdok prázdny.
Prijatie takého množstva cukru na prázdny žalúdok nie je vhodné. Môže to viesť k plynatosti, nestabilnému krvnému tlak aj dehydratácii. Okrem iného sladené nápoje s vysokým obsahom cukru môžu spôsobiť prudký nárast hladiny cukru v krvi a následný pokles, čo môže ovplyvniť následne energiu a trávenie. To môže viesť k únave, podráždenosti a zvýšenej chuti na ďalšie sladkosti a podobne.
Taktiež by si nemal prijímať príliš studenú nápoje. Prijatie veľmi studeného nápoja nalačno môže šokovať tvoje trávenie a znížiť účinnosť tráviacich enzýmov. To môže spôsobiť žalúdočné kŕče alebo iné tráviace problémy.
Samozrejme, vyhnúť by si si mal aj alkoholu. Alkohol na prázdny žalúdok môže zvýšiť kyslosť žalúdka, dráždiť sliznicu a negatívne ovplyvniť pečeň a nervový systém. Tiež môže narušiť hydratáciu tela.