Wi-Fi_titulka
Jednohubky, Veda a technika

Vieš, ako často by si mal reštartovať Wi-Fi router, aby ti internet išiel dobre? To ale nie jediný dôvod, prečo by si to mal robiť!

Pravdepodobne aj ty máš doma Wi-Fi router, cez ktorý sa pripájaš k internetu. Niekedy ale, určite si to už postrehol, že ti internet nešiel tak dobre ako inokedy. Možno si to nevedel, ale router rovnako ako niektoré iné zariadenia, napríklad počítače, je potrebné občas reštartovať, aby sa zlepšil jeho výkon. Otázkou však zostáva, kedy a ako často by si ho mal reštartovať. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.

Najvhodnejšie je reštartovať router v prípade, keď sa vyskytnú problémy s pripojením, napríklad ak je internet pomalý, píše web Vosveteit.sk. Nezaškodí ale ani to, ak ho reštartuješ pravidelne. Reštartovanie je totiž jednoduchý spôsob, ako predchádzať problémom s konektivitou, a zároveň môže pomôcť pri ochrane tvojho online súkromia.

Ako často by sa mal router reštartovať?

Kedykoľvek sa na routeri objaví problém, reštartovanie je najjednoduchšie riešenie. V niektorých prípadoch však reštartovanie nestačí a je potrebné vykonať reset. Aký je však rozdiel medzi reštartovaním a resetovaním?

Neexistuje exaktné pravidlo, ktoré hovorí, koľkokrát by sa mal Wi-Fi router reštartovať. Niektorí odporúčajú raz za mesiac, iní raz týždenne alebo každých niekoľko mesiacov. Občasným reštartovaním však určite nič nepokazíš, pokiaľ to nepreháňaš.

Výhody reštartovania routera

Možno sa teraz pýtaš, prečo by si mal router reštartovať pravidelne. Existujú dva hlavné dôvody, prečo by si tak mal robiť. Oba už boli spomenuté – reštartovanie môže pomôcť vyriešiť problémy s internetom a tiež zvýšiť tvoju online bezpečnosť.

Rýchlejšie internetové pripojenie

Postupom času sa v pamäti RAM routera ukladajú rôzne informácie, a keď je ich tam príliš veľa, môže to spomaliť pripojenie k internetu. Vo všeobecnosti môžu problémy s internetom spôsobovať nesprávne bežiace procesy na pozadí, konflikty IP adries alebo prehrievanie routera. Reštartovaním tvojho vysielača sa tieto zbytočné dáta z pamäte odstránia a obnovia sa interné procesy. To môže odstrániť chybne bežiace procesy a znovu prideliť IP adresy, čím sa vyhneš konfliktom adries.

Reštartovanie tiež môže obnoviť a optimalizovať rádiové kanály a frekvencie, čo môže zlepšiť rýchlosť a spoľahlivosť Wi-Fi pripojenia.

Ochrana pred kybernetickými útokmi

Hackeri často získajú prístup k routeru prostredníctvom slabých bezpečnostných protokolov, prípadne bezpečnostných dier. Router, rovnako ako aj iné zariadenia, potrebujú softvér na to, aby fungovali. Ako už asi vieš, softvér môže byť „deravý“. Po reštarte router zvyčajne vyhľadáva dostupné aktualizácie, ktoré často obsahujú bezpečnostné opravy a vylepšenia.

Možno by ťa to nenapadlo, ale reštartovanie okrem iného môže tiež dočasne odstrániť určité typy malvéru, ktoré sú uložené len v pamäti zariadenia. Okrem toho sa pri reštarte môžu obnoviť alebo aktualizovať bezpečnostné nastavenia a firewall, čo môže zvýšiť ochranu siete. Treba však zdôrazniť, že reštartovanie routera nie je komplexné riešenie pre kybernetické hrozby, a preto by sme mali dbať na dôkladné zabezpečenie siete.

Rozdiel medzi reštartovaním a resetovaním

Teraz sa pozrime na rozdiel medzi reštartovaním a resetovaním routera. Tieto dva pojmy nie sú totožné, aj keď obidva môžu vyriešiť určité problémy. Reštartovanie je jednoduchšie a častejšie používané riešenie, zatiaľ čo resetovanie je posledná možnosť, ak reštartovanie nepomôže.

Resetovaním routera sa zmažú všetky údaje vrátane konfigurácie a pripojenia. Po resete je potrebné router znova nastaviť a pripojiť všetky zariadenia, čo zaberie viac času. Preto sa odporúča resetovať router len v prípade, že to je nevyhnutné.

Reštart routera sa dosiahne jeho odpojením zo siete na niekoľko sekúnd a opätovným pripojením. Tento postup zaručí, že sa odstránia všetky dočasné dáta z pamäte.

Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, aké spotrebiče v tvojej domácnosti a ďalšie materiály, ti môžu narušiť kvalitu Wi-Fi signálu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.