Chladnička je spotrebičom, ktorý nájdeme prakticky v každej domácnosti. Mohlo by sa preto zdať, že budeme vedieť, ako ju správne používať. Nie je ale tomu tak, ukazuje štúdia RMIT University.
Možno sa teraz pýtaš, ako môžeš nesprávne používať chladničku. Zabudnime teraz na to, že niektoré potraviny jednoducho nepatria do chladničky, ako napríklad letné ovocie, ktoré v nej často končí. Výskumníci zistili, že nevieme, akú teplotu máme mať nastavenú v chladničke. V dôsledku toho každoročne smerujú milióny ton potravín do koša.
Čo sa stane s potravinami, ak ich skladuješ pri nesprávnej teplote?
Zásadným zistením štúdie je, že veľké množstvo domácnosti, má nesprávne nastavenú teplotu v chladničke. V prípade, ak máš v chladničke nesprávne nastavenú teplotu, tak to má za následok, že dochádza k množeniu baktérií, ako sú napríklad Salmonella, E. coli či Listeria. Tieto baktérie sú zodpovedné za otravy jedlom. Často ich môžeš nájsť v mäse, keď je skladované nesprávne.
To ale nie je jediný následok nesprávne nastavenej teploty. Okrem toho ovocie a zelenina môžu začať skôr hniť alebo vädnúť, než by mali. Taktiež treba povedať, že potraviny, ktoré sa prirodzene kazia fermentáciou, ako už spomínané napríklad ovocie a zelenina, môžu začať skôr kvasiť alebo plesnivieť. Mliečne výrobky zas môžu začať kysnúť alebo sa separovať.
Možno si povieš, že riešením je nastaviť nižšiu teplotu, že tým nič nepokazíš. Ale ani to nie je vždy výhra. Keď sú teploty príliš nízke, niektoré potraviny môžu začať mrznúť. Zamrznutie môže spôsobiť zmenu textúry, čo vedie k ich mäknutiu a strate chuti po rozmrazení. Skvelým príkladom je rajčina, ktorú ak budeš skladovať v chladničke, tak stratí chuť a poškodí sa jej textúra.
„Niektoré potraviny, ako napríklad zelenina a ovocie, sú citlivejšie na chlad a môžu začať zamŕzať už pri teplotách okolo 2 °C, čo môže viesť k poškodeniu ich štruktúry a strate chuti“
Akú teplotu by si mal mať v chladničke?
Prejdime ale teraz k tomu, akú teplotu by si mal mať v chladničke nastavenú. Podľa výsledkov štúdie takmer každá piata chladnička v domácnosti má zle nastavenú teplotu.
„Keď je jedlo príliš teplé, baktérie sa množia príliš rýchlo. Keď je jedlo príliš studené, môže zmrznúť alebo sa môže vytvoriť mrazová popálenina. Obe podmienky vedú k skazeniu jedla,“, uviedla Middha. „Výskum ukázal, že 17 % monitorovaných chladničiek bolo teplejších alebo chladnejších než odporúčaný rozsah 2–7 °C.“, doplňuje.
Ďalším zásadným zistením bolo, že teploty boli tiež nekonzistentné na rôznych policiach chladničky, dosahovali priemerne až 10 °C a klesali až na –1,1 °C. Dovoľ nám v súvislosti s touto témou, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, aké potraviny patria na ktorú policu. Výskumníčka ďalej doplnila, že kolísavé teploty sú najčastejšie dôsledkom častého otvárania dverí na chladničke. Inými slovami, keď robíš každých niekoľko minút či hodín nájazdy do chladničky.
Podľa Food Standards Australia and New Zealand je nutné potenciálne rizikové potraviny uchovávať pod 5 °C, aby sa zabránilo otravám jedlom, pretože baktérie sa môžu množiť do nebezpečných úrovní medzi 5 °C až 60 °C.
Takmer každá druhá mraznička mala nastavenú nesprávnu teplotu
V prípade mrazničiek výskum dopadol ešte viac katastroficky. Takmer každá druhá mraznička mala nastavenú nesprávnu teplotu. V mrazničke by mala byť teplota nastavená na -18 °C alebo nižšie.
„Takmer polovica monitorovaných mrazničiek mala priemerné teploty mimo optimálneho rozsahu.“
Táto teplota je odporúčaná, aby sa zabránilo rastu baktérií a uchovali sa potraviny v čo najlepšej kvalite po dlhú dobu. Pri tejto teplote sa prakticky zastavuje rast mikroorganizmov a spomaľujú sa chemické procesy, ktoré spôsobujú zhoršovanie kvality potravín.