Ak máš štvornohého domáceho miláčika určite si si všimol, že sa s tebou snaží komunikovať nielen štekaním, ale aj inými telesnými prejavmi. Najčastejšími prejavmi sú vrtenie chvosta, pohľady ale aj dotyky v podobe kladenia labiek na tvoje telo. Možno sa aj tebe stalo, že ti tvoj alebo aj cudzí pes položil labku na ruku, nohu či dokonca tvár. Čo tým ale chcel povedať? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.
Keď na teba tvoj pes položí labku s určitosťou ti chce niečo povedať. Avšak to, čo ti tvoj štvornohý miláčik chce týmto pohybom povedať, má viac možnosti.
Čo ti pes chce povedať, tým že na teba položí labku?
Žiadosť
Ak pes leží alebo sedí vedľa teba, a tak si na teba vyloží labku, pravdepodobne chce, aby si mu venoval pozornosť. To, že tvoj pes chce, aby si ho pohladkal, hral sa s ním alebo to, aby si mu iným spôsobom venoval pozornosť, spozoruješ to jednoduchým spôsobom.
V takejto situácií má tvoj pes uvoľnené telo a spokojný výraz, taktiež môže vrtieť chvostom alebo pozerať priamo do tvojich oči. Portál ed.com uvádza, že ak sa ťa dotýka v momente, kedy ješ, pravdepodobne ti chce naznačiť, že aj on má na niečo chuť. Môže sa pri tom aj nakláňať nad tvoj tanier či misku jedla. Mimochodom, od stola by si nikdy nemal kŕmiť psa. Ak raz s tým začneš, rýchlo si na to zvykne a začne pravidelne žobrať pri každom jedle. Vráťme sa ale späť k pôvodnej téme.
Nuda alebo potreba aktivity
Nemenej často ale pes položí labku na človeka v situácii, keď sa jednoducho cíti unudene. Takéto položenie labky znamená, že sa nudí a chce sa ísť hrať, prejsť alebo jednoducho potrebuje viac stimulácie či tvojej pozornosti.
Prejav lásky a dôvery
Ak tvoj pes leží pokojne v tvojej blízkosti, má jemne privreté oči, vyzerá spokojne a vtedy si položí packu na tvoju ruku či nohu, chce ti dať najavo, že ťa má rád. Tento dotyk je jemný, ak mu ho opätuješ alebo ho pohladkáš, tak sa k tebe ešte viac pritúli.
Psy využívajú dotyky ako spôsob komunikácie a prejavu náklonnosti.
Upokojenie
Ak tvoj pes rýchlo dýcha, má smutný pohľad a je neistý, pravdepodobne má strach alebo je vystresovaný. Taktiež môže mať sklopené uši alebo si lízať pysky, čo je znak nervozity. V takom prípade, ti pes môže položiť lapku na telo preto, že potrebuje upokojiť. Vystresovaný pes hľadá fyzický kontakt so svojim majiteľom, aby sa cítil bezpečnejšie.
Snaha o útechu
Okrem toho, možno si si všimol, že na teba pes niekedy položí labku, keď sa cítiš smutno. Pes patrí medzi zvieratá, ktoré vedia skvelo čítať pocity druhých, hlavne svojho pána. Môže ísť preto kľudne aj o snahu utešiť ťa.
Dominancia
V niektorých prípadoch ti pes položí lapku na telo, keď ti chce dať najavo, že on je ten dominantný. V tomto prípade má pes vzpriamené uši, sebavedomí postoj, a taktiež môže labkou pritlačiť, alebo ju na tvojom tele držať dlhšie ako je zvykom. Taktiež sa môže stať, že keď mu labku zložíš, vráti ju na rovnaké miesto.
V takomto prípade by si nemal psovi venovať pozornosť, a určite by si ho za takéto správanie nemal odmeniť. Práve naopak, mal by si sa uistiť, že pes pozná pravidlá a vie, kto u vás doma velí.
Naučené správanie
Rovnako môže ísť ale aj o naučené správanie. Ak si psa niekedy napríklad odmenil (napr. pamlskom) za položenie labky na tvoje telo, mohol si ho nevedomky naučiť, že toto správanie vedie k pozitívnej reakcii. Psy sa učia opakovaním a posilnením, takže ak pes zistil, že dostane pozornosť alebo odmenu, bude to robiť častejšie.