spanok vstavania budik
Ľudské telo

Vieš, ktorá ranná hodina je ideálna pre zobúdzanie sa a vstávanie. Kedy zvykneš vstávať ty?

Ranné vstávanie je pre mnohých nočnou morou. Možno aj ty si odsúvaš budík niekoľkokrát. Ranné vstávanie je ale dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a kvality spánku, no presný čas, kedy by si mal ráno vstávať, závisí na individuálnych potrebách a životnom štýle.

Kedy by si mal vstávať?

V prvom rade by si mal dodržiavať svoju „rutinu“. Podľa odborníkov je najdôležitejšie vstávať každý deň v rovnakom čase a to aj počas víkendov, kedy máš možno tendenciu spať dlhšie.

Pýtaš sa, prečo je vstávanie v rovnaký čas tak dôležité? Krátka odpoveď znie, že to pomáha regulovať prirodzený cirkadiánny rytmus, ktorý riadi naše spánkové a budiace sa cykly a môže pomôcť udržiavať zdravú a konzistentnú hladinu energie počas dňa. Zmena času vstávania o viac ako hodinu môže spôsobovať takzvaný sociálny jetlag a narušiť náš spánkový režim, vysvetľuje web mindbodygreen.com.

Ktorá hodina je ideálnou na vstávanie?

Ideálny čas pre väčšinu ľudí na vstávanie je medzi 6:00 a 7:00 ráno, keď sa zvyčajne začína prirodzené svetlo dňa. Tento čas je v súlade s tvojim biologickým rytmom a prispieva k pocitu pohody a produktivite.

Treba ale povedať, že výnimka potvrdzuje pravidlo. Môže to byť aj tvoj prípad. Tento čas nie je vhodný pre každého, pretože niektorí ľudia sú nočné sovy a prirodzene zostávajú dlhšie hore, zatiaľ čo iní sú ranné vtáčatá, ktoré sú najproduktívnejšie v skorých ranných hodinách. Preto je dôležité prispôsobiť si čas vstávania svojim individuálnym potrebám a harmonogramu, dopĺňa web betterup.com.

Koľko hodín by si mal spať?

Ďalším dôležitým faktorom je množstvo spánku. Väčšina dospelých potrebuje 7 až 9 hodín kvalitného spánku na to, aby sa ráno cítili sviežo. Pokiaľ sa budíš prirodzene, bez budíka a cítiš sa ráno energický, pravdepodobne máš dostatok spánku. Príznaky nedostatku spánku zahŕňajú zníženú energiu, podráždenosť, problémy s koncentráciou a slabší imunitný systém.

nedostatok spanku
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Je lepšie vstávať dokonca skôr ako o piatej ráno?

Veľa závisí od,… Skoré vstávanie o tretej alebo štvrtej ráno môže mať výhody aj nevýhody. Medzi pozitíva patrí napríklad zlepšenie nálady, zvýšená produktivita a pocit naplnenia. Ranné hodiny poskytujú tichý čas na sebareflexiu, plánovanie dňa alebo kreatívne aktivity, keďže v tejto dobe je menej rozptýlení.

Na druhej strane, vstávanie tak skoro môže byť pre niektorých stresujúce a môže narušiť cirkadiánny rytmus, čo vedie k únave alebo dokonca zvýšenému riziku srdcovo-cievnych ochorení. Podľa odborníkov z University of Westminster môže byť stresový hormón kortizol vyšší u ľudí, ktorí vstávajú veľmi skoro, čo môže negatívne ovplyvniť ich zdravie.

Kortizol je hormón, ktorý telo uvoľňuje v reakcii na stres a na reguláciu mnohých telesných funkcií, vrátane regulácie krvného tlaku, imunitnej odpovede, metabolizmu a hladiny cukru v krvi. Vstupuje do hry v rámci nášho prirodzeného cirkadiánneho rytmu, pričom jeho hladiny sú najvyššie ráno, aby nám pomohol prebudiť sa a začať deň. Počas dňa sa jeho hladina postupne znižuje, približuje web newscientist.com​.

Ak však vstávaš extrémne skoro, hladiny kortizolu môžu byť ešte vyššie, čo môže zvýšiť stres a viesť k problémom s imunitou, trávením a kardiovaskulárnym zdravím. Nadmerné uvoľňovanie kortizolu počas dlhšieho obdobia môže byť tiež spojené so zvýšeným rizikom srdcovo-cievnych ochorení a dokonca môže viesť k úzkostiam, depresii či problémom so spánkom​.

Skoré vstávanie teda môže byť prospešné, ak je sprevádzané dostatočným a kvalitným spánkom, ale nie je vhodné pre každého. Každý by si mal nájsť spánkový režim, ktorý mu najlepšie vyhovuje.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.