Rozmýšľal si niekedy nad tým, ktorý deň v ľudskej histórii bol najtragickejším? Ak áno, pravdepodobne si došiel k záveru, že išlo o 6. alebo 9. august 1945, kedy Američania s cieľom ukončiť druhú svetovú vojnu, zhodili bomby na Hiroshimu a Nagasaki. Dnes vieme, že jadrová vojna, ak by vypukla v plnej sile, by nemala víťaza, ale len porazených. Väčšina ľudí by za najtragickejší deň označili jeden z týchto dvoch dní. Nie je to ale pravda, upozorňuje web iflscience.com. Na následky týchto jadrových bômb sa odhaduje, že zomrelo 66 000, resp. 39 000 obetí
Život si vždy nájde cestu. Možno si sa týmto tvrdením už stretol. Najtragickejším dňom nebola ani nehoda v Černobyle, ktorá má na svedomí podľa tých najpesimistickejších odhadov okolo 90-tisíc obetí. Dodnes je toto územie ľuďmi prakticky neobývané, no život si tam našiel cestu, ako funguje ďalej.
Toto bol najtragickejší deň v histórii ľudstva
Možno už tušíš, kam smerujeme. Matka príroda je oveľa silnejšou ako človek a my ako ľudia, sme voči nej bezmocní.
23. január 1556 bol dňom, aký ľudstvo dovtedy nezažilo. Vyhaslo počas neho totiž najviac ľudských životov a to konkrétne v provincii Shaanxi na severozápade Číny.
Ničivé zemetrasenie
Na svedomí to má obrovské zemetrasenie, ktoré bolo spôsobené zosuvom zlomov Weinan a Huashan v blízkosti mesta Huaxian. Počas tohto zemetrasenia vyhaslo 830-tisíc ľudských životov.
Samozrejme, nikto nemá presné čísla, koľko ľudí presne zahynulo. Ide iba o odhady, ktoré vychádzajú z dobových záznamov. Podľa nich približne tretina ľudí zomrela nie kvôli samotnému zemetraseniu, ale kvôli budovám, ktoré padali ako domčeky z kariet, zrúteným jaskynným obydliam či zosuvom pôdy, ktoré nasledovali bezprostredne po zemetrasení.
Nebolo to najsilnejšie zemetrasenie, aké sme kedy zaznamenali
Možno si teraz hovoríš, že muselo ísť o zemetrasenie epických rozmerov. Nebolo tomu tak. Zemetrasenie v Shaanxi bolo s magnitúdou medzi 8 a 8,3. Len pre zaujímavosť, najsilnejšie zemetrasenie, aké ľudstvo kedy zaznamenalo, bolo zemetrasenie v Chile známe ako Veľké čilské zemetrasenie alebo Valdivijské zemetrasenie. Odohralo sa 22. máj 1960 pri meste Valdivia a magnitúdu malo 9,5. Odhaduje sa, že zemetrasenie a následné cunami spôsobili smrť viac ako 6 000 ľudí.
Zaujímavosťou je, že Čína v minulosti čelila podobnému zemetraseniu, ktoré si rovnako zobralo šialene veľa ľudských životov. Konkrétne išlo o druhé najsmrtonosnejšie zemetrasenie, ktoré nastalo v roku 1976. Ukončilo životy približne 655 000 ľudí.
Ak zoberieme do úvahy ešte fakt, že globálna populácia v roku 1556 bola na Zemi menej ako pol miliardy ľudí, tak zemetrasenie Shaanxi takmer určite predstavuje najväčšiu relatívnu stratu ľudských životov za jediný deň. Zostáva len dúfať, že takýto deň už nikdy nezažijeme.
Len pre zaujímavosť, dnes nás na planéte žije cez 8-miliárd, a na konci každého dňa nás ubudne v priemere okolo 170-tisíc.
Mimochodom, ak by ťa téma zemetrasení zaujímala viac, dovoľ nám, dať ti do pozornosti jedno ničivé zemetrasenie, ktoré sa odohralo aj na Slovensku. Čelili sme mu približne 260 rokov dozadu.