Aj tebe sa už určite stalo, že si to večer prehnal s lahodným červeným vínom a ráno ťa bolela hlava. Možno si sa niekedy zamýšľal, prečo to tak je, keď víno nemá tak veľa percent alkoholu ako napríklad pálenka.
Zmienky o bolesti hlavy po pití červeného vína siahajú tak ďaleko do histórie, ako zmienky o jeho výrobe, ešte za rímskych čias. Na internete nájdete mnoho článkov o to, čo by mohlo spôsobovať bolesť hlavy od siričitanov cez biogénne amíny a tanín. Portál theconversation.com odhaľuje, čo naozaj stojí za rannou bolesťou hlavy.
Čo môže bolesť hlavy spôsobiť a čo naopak nie?
Siričitany
Veľa ľudí si myslí, že za bolesťou hlavy stoja siričitany. No tie sa nachádzajú aj v iných potravinách ako napríklad v sušenom ovocí, džúsoch, mrazených potravinách alebo aj v iných potravinách obsahujúcich konzervačné látky. Siričitany sa nachádzajú aj v bielom víne, dokonca v rovnakom množstve ako v červenom víne.
Naše telo tiež produkuje siričitany pri premene bielkovín z potravín. Množstvo siričitanov, ktoré každý deň vyprodukujeme je okolo 700 miligramov, zatiaľ čo vo víne je ich zhruba 20 miligramov na pohár vína.
Biogénne amíny
Tie látky sú dusíkaté a nachádzajú sa v mnohých fermentovaných alebo pokazených potravinách, od ktorých ti môže byť zle. Možno preto im niektorí ľudia pripisujú aj bolesť hlavy z vína. No pravda je, že vo víne sa nachádzajú len v mizivom množstve nato, aby mohli zapríčiniť nejaký zdravotný problém.
Fenolové zlúčeniny
Tanín je druh fenolovej zlúčeniny, ktorý sa nachádza vo všetkých rastlinách a slúži ako ochrana proti chorobám, ktoré rastlinu napadajú. Práve táto látka sa nachádza aj v šupkách hrozna a zapríčiňuje bolesť hlavy.
Aj keď sa nachádza aj v bielom víne, jeho množstvo v červenom víne je mnohokrát vyššie, preto po pití bieleho vína necítime bolesť hlavy v takej miere ako pri červenom.
Taktiež treba povedať, že v šupke a semenách hrozna je aj mnoho ďalších fenolických zlúčenín, ktoré vznikajú počas výroby červeného vína, a tým pádom sa v bielom víne nenachádzajú.
Kvercetín je hlavným spúšťačom bolesti hlavy
Portál theconversation.com vytvoril niekoľko testov na to, aby zistil, ktorá fenolová látka, ktorá sa nachádza len v červenom víne, nesie vinu za rannú bolesť hlavy. Zistili, že je to látka kvercetín, ktorá narúša metabolizmus alkoholu v tele. Kvercetín bol identifikovaný ako účinný inhibítor enzýmu ALDH. To vedie k vyšším hladinám acetaldehydu, čo spôsobuje bolesti hlavy. Ten okrem bolesti hlavy môže spôsobiť aj zápal v tele, ktorý sa prejaví začervenanie pokožky. To sa stáva najmä u ľudí, ktorých telo ťažšie spracúva alkohol.
Ak teda chceš predísť rannej bolesti hlavy siahli radšej po bielom víne, ktoré neobsahuje obsahuje menšie množstvo fenolových zlúčenín ako červené víno.