hodiny spanok zobudzanie sa_1
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Vieš, prečo sa niektorí ľudia zobúdzajú o 3 ráno?

Nie je žiadnym tajomstvom, že na to, aby sme sa cítili na druhý deň dobre, tak sa potrebujeme kvalitne vyspať. Vedel si, že to, na ktorom boku spíš, vplýva na kvalitu spánku? To, koľko hodín potrebuješ spať, aby si sa cítil dobre, sa ale od človeka k človeku líši. Podľa štatistík to je ale najčastejšie niečo medzi siedmimi až deviatimi hodinami pri dospelej populácii.

Prejdime ale k ďalšiemu zaujímavému fenoménu. Tým ja vstávania o tretej v noci. Určite sa ti to už neraz stalo, že si sa zobudil uprostred noci. Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo sa to deje?

Prečo máme tendenciu vstať o tretej ráno?

Ak sa ti už niekedy stalo, že sa zobudil uprostred noci, a začal si rozmýšľať nad svetovým mierom alebo tým, prečo pomaranče sú guľaté, či nad inou filozofickou otázkou, tak vedz, že nie si čudný, deje sa to všetkým a to častejšie, než si myslíš.

Toto bežné správanie, že sa v noci zobúdzame o tretej alebo štvrtej ráno, je v skutočnosti celkom bežné. Deje sa to prakticky každému a nezobúdzame sa len v týchto časoch, ale počas celej noci a to hneď niekoľkokrát za noc.

Spánok je kompletný proces a počas neho prejdeme niekoľkými spánkovými cyklami. Vo všeobecnosti hovoríme o NREM fáze (štádium ľahkého spánku, stredne hlbokého a hlbokého spánku)REM fáze. Počas REM fázy sú snové zážitky najživšie. Mozog je aktívny, očné bulvy sa rýchlo pohybujú a telo zažíva atóniu (svalovú paralýzu), aby sa zabránilo fyzickým pohybom počas snívania.

Každá noc, keď spíš, sa skladá z niekoľkých cyklov, ktoré začínajú NREM fázami a končia REM fázou. Jeden spánkový cyklus trvá približne 90 minút, hoci sa môže pohybovať v rozmedzí 70 až 110 minút v závislosti od jednotlivca a fázy noci. Počas noci človek prejde 4 až 6 cyklami.

V noci sa zobudíš hneď niekoľkokrát a nie iba raz

Pre tieto spánkové cykly je typické, že na konci každého cyklu, sa môžeš zobudiť. Inými slovami, počas noci sa môžeš kľudne zobudiť 4 až 6-krát. Väčšina týchto prebudení je veľmi krátka a nemáme si ich tendenciu pamätať. Niekedy ale, sa tieto prebudenia môžu predĺžiť, najmä ak začneme myslieť na stresujúce veci, alebo keď nás niečo vyruší.

Ako už asi tušíš, tak v noci sa zobudíš viackrát a teda nielen o tretej ráno. V prvom rade pri nočnom spánku naša neurobiológia dosiahne bod obratu okolo tretej alebo štvrtej hodiny rannej. Od tohto momentu telo postupne stráca chuť na spánok, keďže spánkový hormón (melatonín) má tendenciu byť v tomto čase navrchole a hladiny stresového hormónu (kortizolu) sa zvyšujú, keď sa telo pripravuje na prebudenie do dňa. Pridaj k tomu trochu stresu a je veľká šanca, že prebudenie sa stane stavom, ktorý si plne uvedomíš, vysvetľuje Greg Murray z theconversation.com.

Ako ďalej vysvetľuje, tak pocit stresu znásobuje to, že okolo tretej ráno pociťujeme aj najväčšiu úzkosť, že problémy, na ktoré myslíme, nevieme v danom momente jednoducho vyriešiť. Preto, toto krátke zobudenie, keď sa niečím trápiš, sa kľudne môže predĺžiť aj na niekoľko desiatok minút a ty si ho jednoducho zapamätáš.

„Pravdou je, že naša myseľ v skutočnosti o 3:00 nehľadá riešenie. Mohli by sme si myslieť, že nepriaznivú situáciu riešime duševnou prácou na problémoch v túto hodinu, ale v skutočnosti to nie je riešenie problémov. Je to zlé dvojča pri riešení problémov – starosti.“, doplňuje.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.