pes tvar (2)
Zdroj: Vedelisteze.sk
Zvieratá

Vieš, prečo sa tvoj pes zvykne triasť? Chlad a zima sú iba jedným z mnohých dôvodov. O tomto si asi netušil

Ak si majiteľom psíka, určite si si niekedy všimol zvláštne správanie u svojho štvornohého kamaráta a tým je triaška. Toto správanie je o to zvláštnejšie, keď na to nemá tvoj pes riadny dôvod.

Trasenie u psov môže byť spôsobené rôznymi faktormi, od neškodných až po vážne zdravotné problémy. Podľa odborníkov z American Kennel Club a PetMD existuje niekoľko hlavných dôvodov, prečo sa psy trasú. Poďme sa ne nižšie spolu pozrieť.

Prečo sa pes zvykne triasť?

Psovi môže byť chlad a zima

Prvým a logickým predpokladom je chlad a zima. Rovnako ako ľudia, aj psy môžu pociťovať chlad, čo vedie k traseniu ako prirodzenej reakcii tela na zvýšenie telesnej teploty.

Krátkosrsté plemená alebo psy s nižšou telesnou hmotnosťou sú náchylnejšie na chlad a môžu sa triasť aj pri mierne nižších teplotách. Rovnako aj staršie psy sa zvyknú od zimy triasť viac a to z dôvodu, že s pribúdajúcim vekom dochádza u psov k úbytku svalovej hmoty a spomaleniu metabolizmu, čo môže ovplyvniť ich schopnosť udržiavať telesnú teplotu.

Triaška ako dôsledok rozhádzaných emócií

Trasenie u psov môže byť tiež spôsobené aj rôznymi emocionálnymi faktormi. Jednou z pomere častých príčin je strach alebo úzkosť.

Emocionálne stavy, ako sú strach, stres či úzkosť, môžu vyvolať trasenie. Psy často reagujú trasením na situácie, ako sú búrky, ohňostroje alebo odlúčenie od majiteľa. Trasenie môže byť tiež prejavom separačnej úzkosti, ktorá sa objavuje, keď je pes oddelený od svojho majiteľa viac hodín, napríklad keď je majiteľ v práci.

Pes sa môže triasť, lebo je vzrušený

Ďalšou bežnou príčinou je vzrušenie. Niektoré psy sa trasú, keď sú nadmerne vzrušené, napríklad pri očakávaní prechádzky, hry alebo príchodu majiteľa domov. Tento typ trasenia je zvyčajne krátkodobý a odoznie, keď sa pes upokojí.

pes hra kope
Zdroj: Vedelisteze.sk

Trasenie niekedy signalizuje zdravotné ťažkosti

Tou azda najnepríjemnejšou príčinou trasu u psieho kamaráta je nejaký zdravotný problém. Psy môžu reagovať trasením na bolesť, napríklad pri artritíde, zraneniach alebo iných bolestivých stavoch. Nízka hladina cukru v krvi, známa ako hypoglykémia, je ďalšou možnou príčinou, najmä u malých plemien. Ak sa hypoglykémia nelieči, môže byť až život ohrozujúca.

Skonzumovali pre nich toxickú látku

Požitie toxických látok, ako sú čokoláda, xylitol či niektoré rastliny, môže taktiež spôsobiť trasenie a v takých prípadoch je nevyhnutné vyhľadať veterinárnu pomoc. Neurologické poruchy, ako epilepsia či iné problémy nervovej sústavy, môžu byť taktiež príčinou trasenia alebo záchvatov.

Pes sa môže triasť aj od vysílenia

Ak si chcel svojho psíka poriadne vybehať a tým ho unaviť, tak sa trasenie môže objaviť aj po intenzívnej fyzickej aktivite v dôsledku svalovej únavy. Rovnako ako človek, aj pes môže mať svalovicu či únavu svalov. Táto forma trasenia zvyčajne ustúpi po odpočinku. Staršie psy často trpia trasením v dôsledku oslabenia svalov alebo neurologických zmien spojených s vekom.

Zvláštnym prípadom je syndróm bieleho trasúceho sa psa, ktorý postihuje najmä malé biele plemená, ako sú maltézske psíky alebo Westhighlandské biele teriéry. Príčina tohto syndrómu nie je úplne známa, ale predpokladá sa, že ide o autoimunitné ochorenie.

Zbystriť by si mal určite, ak trasenie pretrváva a je sprevádzané ďalšími príznakmi ako je napríklad zvracanie, hnačka či letargia alebo ak máš vážne obavy o zdravie svojho psíka a takéto správanie sa ti vôbec nepozdáva. Včasná diagnostika totiž dokáže odhaliť a riešiť problém, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať neškodný a banálny, no v skutočnosti môže signalizovať oveľa závažnejšiu príčinu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.