Zaujímavosti

Vieš, prečo sa výkon áut udáva v konskej sile? A čo to vlastne je?

Každý z nás má vo svojom okolí najmenej jedného kamaráta, ktorý neustále hovorí o autách. Možno si už počul z jeho úst, že „moje auto má toľkoto konských síl“ a tvoje „toľkoto“. Prípadne začal rozoberať vlastnosti motora, o ktorých vieš len toľko, či naštartoval alebo nie, keď si potočil kľúčikom z jednej strany do druhej.

Nemusíš mať komplexy, väčšina ľudí má len základné vedomosti o autách.

Konské sily a motor, sme ale nespomínali náhodne. Dnes ti povieme niečo viac práve o konských silách, čo to vlastne je.

Kde sa zrodil pojem konská sila?

Prvé auto vynašiel Karl Benz, nemecký inžinier a podnikateľ, v roku 1885. No aj napriek tomu, pojem konská sila, je starší ako prvé auto. Pojem konská sila pochádza z 18. storočia, keď škótsky inžinier James Watt, priekopník vo vývoji parného stroja, vytvoril túto jednotku na meranie výkonu.

Asi by ťa to nenapadlo, ale konská sila bola pôvodne definovaná ako schopnosť koňa vytiahnuť uhlie z bane.

Jedna konská sila je ekvivalentná približne 745 wattom, čo znamená, že motor s jednou konskou silou môže produkovať neustály výkon 745 wattov, resp. 0,745 kilowatov. Zaujímavosťou ale je, že vedci vypočítali, že jeden kôň môže mať v skutočnosti viac konských síl ako jednu. Dôvodom je, kostrové svalstvo koňa tvorí asi 45 percent celkovej hmoty koňa, pričom pri behu používa asi odhadom 30 % kostrového svalstva. Ak si zoberieme 600-kilogramového koňa, potom by teoreticky mohol vygenerovať až 18 000 wattov energie. Keďže jeden konský výkon je okolo 745 wattov, bolo by to 24 konských síl. To hovorí teória, no prax je v skutočnosti taká, že kôň v plnom cvale by mohol produkovať niekde medzi 12 až 14,9 konských síl.

Prečo je konská sila dôležitá pri výbere auta?

Výkon motora sa meria pomocou zariadenia nazývaného dynamometer, ktorý simuluje zaťaženie motora a meria jeho schopnosť produkovať výkon. Dynamometer meria točivý moment (silu otáčania) pri rôznych otáčkach motora. Čím viac konských síl motor má, tým viac energie dokáže produkovať, čo sa prejaví na jeho akceleračných schopnostiach a maximálnej rýchlosti.

Pri výbere auta zohráva konská sila významnú úlohu, najmä pre vodičov, ktorí hľadajú určitý typ výkonu. Vyššia konská sila poskytuje rýchlejšiu akceleráciu, lepšiu schopnosť ťahať alebo prepravovať ťažké náklady a umožňuje lepšie zvládnuť jazdu v náročných podmienkach. Na druhej strane, nie všetko, čo je výkonnejšie, automaticky znamená aj to, že je to lepšie. Závisí to od uhľa pohľadu a toho, čo hľadáš. Menej výkonné autá majú spravidla nižšiu spotrebu paliva.

Čo je to teda konská sila?

Aby sme sa ale vrátili k základnej otázke, čo je to vlastne tá konská sila. Konská sila je jednotka výkonu, ktorá sa používa na meranie schopnosti vykonávať prácu alebo produkovať energiu. Definícia konskej sily vychádza z práce, ktorú dokáže vykonať kôň za určitý čas.

Prečo sa výkon auta udáva v koňoch?

Prejdime teraz ešte k ďalšej zaujímavosti, ktorou je, prečo sa výkon áut udáva koňoch. Nie tak v dávnej minulosti, ako už asi tušíš, tak kone zohrávali významnú úlohu v životoch ľudí. Používali sme ich prakticky na všetko, kde sme potrebovali silu, a my sme jej toľko už nemali. V 18. a 19. storočí išlo doslova o „živé stroje“, ktoré museli zvládať tie najnáročnejšie úlohy. Od ťažby dreva, cez prevoz materiálu, až po ich zapojenie do vojen. Inými slovami, na koňoch sme boli závislí.

Watt, ktorý stojí za pojmom „Konská sila“, veril, že najlepší spôsob, ako porovnať zlepšenie motora, je porovnať ho so zariadeniami s ťažným koňom. Zároveň Watt propagoval svoje parné stroje ako efektívnu náhradu za kone, ktoré sa v tej dobe bežne používali na ťažkú prácu, napríklad v baniach alebo na farmách. Ľudia majú vo všeobecnosti strach z neznámeho. Watt si bol tohto vedomý. A preto, aby ľudia mali predstavu o tom, ako je výkonný nejaký stroj, tak používal konskú silu, aby ľudia vedeli uchopiť výkon strojov a porovnať ich s niečím, čo im je známe. Výsledkom bolo, že ľudia začali merať výkon v konskej sile, čo nás drží do dnes.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.