Vajcia sú jedným z najuniverzálnejších a najvýživnejších potravín, ktoré sa objavujú na našom tanieri. Ich využitie je široké a to od miešania, pečenia, po dusenie až smaženie. Okrem toho, vajcia predstavujú významný zdroj vysoko kvalitných bielkovín a vitamínov A, B12, D a E. Ale čo sa deje s ich bezpečnosťou a chuťou po dátume spotreby?
Často sa vynára otázka, ako dlho sú vajcia bezpečné na konzumáciu po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti? Odpoveď nie je jednoduchá, pretože trvanlivosť vajec závisí od mnohých faktorov, vrátane podmienok ich skladovania a manipulácie. V Európskej únii sú vajcia označované dátumom minimálnej trvanlivosti, ktorý je stanovený zákonom na maximálne 28 dní od ich znášky, píše Európska rada pre informácie o potravinách.
Aj keď je ideálne skonzumovať vajcia pred uplynutím tohto dátumu, ich konzumácia aj po ňom môže byť stále bezpečná. Je však dôležité mať na pamäti, že kvalita vajec sa môže postupne zhoršovať a možno si všimnete zmeny vo farbe, chuti alebo štruktúre. Ak sa rozhodnete konzumovať vajcia po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, odporúča sa použiť ich na pečenie alebo iné jedlá, pri ktorých budú dôkladne tepelne spracované.
Je však dôležité si uvedomiť, že čím viac času uplynie od dátumu exspirácie, tým väčšie je riziko kontaminácie. Preto ak sa rozhodnete využiť vajcia po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, uistite sa, že nevykazujú žiadne príznaky skazenia a že ich škrupina nie je narušená.
Správne skladovanie vajíčok je kľúčom k ich bezpečnej konzumácii
Dôležitým faktorom pri zachovaní kvality vajec je správne skladovanie. Vajcia by mali byť uchované v chladničke ihneď po ich zakúpení. Menšie zmeny teploty môžu spôsobiť kondenzáciu vody na škrupine, čo môže viesť k rastu baktérií a kontaminácii vnútra vajca.
Pred skladovaním by vajcia nemali byť umývané. Ich umývanie môže odstrániť ochrannú vrstvu a zvýšiť riziko kontaminácie. Ak sú škrupiny viditeľne znečistené, umyte ich až pred varením. Navyše vajcia s prasknutou škrupinou alebo poškodením by ste mali okamžite zlikvidovať.
Čo sa týka varených vajíčok, po ich uvarení natvrdo sa otvoria póry v škrupine, čím sa odstráni prirodzená ochrana. To zvyšuje riziko kontaminácie baktériami zvonku a ak neplánujete varené vajcia ihneď skonzumovať, schlaďte ich rýchlo a uložte do chladničky, pričom sa odporúča skonzumovať ich do 2 dní.
Jednoduchý test vám pomôže posúdiť čerstvosť vajec
Skúška plávajúcich vajíčok je metóda, ktorá vám môže pomôcť naznačiť vek vajíčka. Ak plávajúci test chcete uskutočniť, vložte vajce do chladnej vody. S plynutím času sa vo vnútri vajíčka hromadia plyny, čo znižuje jeho hustotu. Takže ak vajce pláva alebo ak sa špicatejšou časťou vynorí nad vodu, naznačuje to, že vajce je staršie než tie, ktoré zostávajú na dne vody. Bez ohľadu na to, či vajce pláva na hladine alebo zostáva na dne, v žiadnom prípade nekonzumujte vajcia, ktoré vykazujú zápach.