mapa krajin a hlavne mesta.jpg
Zaujímavosti

Viete, ako si štáty vyberajú svoje hlavné mestá?

Cestovatelia a obyvatelia celého sveta majú svoje zoznamy miest, ktoré jednoducho musia navštíviť a často na týchto zoznamoch figuruje aj návšteva hlavných miest štátov. Londýn, Tokio či Buenos Aires patria medzi takéto metropoly, ale akým spôsobom sa vlastne rozhoduje, ktoré mesto sa stane hlavným? Na tému upozornil portál britannica.com.

Jedným z kľúčových faktorov pri výbere hlavného mesta je jeho geografická poloha. Prírodné bariéry ako rieky alebo pohoria môžu tiež ovplyvniť výber hlavného mesta, aby bolo chránené pred prírodnými katastrofami alebo nepriateľskými silami.

Mnohé krajiny si vyberajú miesto v ich geografickom centre, aby zdôraznili svoju národnú jednotu. Príkladom je Madrid, ktoré sa nachádza takmer presne v strede Španielska. Nigéria sa rozhodla pre úplne nové hlavné mesto, Abuju, ktoré sa nachádza v strede krajiny a symbolizuje jednotu v krajine, ktorá je známa svojou rozmanitou geografiou. Rozvoj urbanizácie a infraštruktúry môže byť dôležitým faktorom pri výbere hlavného mesta. Ak by sme sa pozreli na Slovensko, tak v minulosti, kedy sa rozhodovalo o našom hlavnom meste, tak dôležitú úlohu zohralo to, že mestá ako Banská Bystrica a Zvolen, ktoré patrili medzi hlavných adeptov, boli vyšachované z hry pre nevyhovujúce železničné spojenie.

Keď si krajina vyberie existujúce mesto radšej, ako by budovala nové, populácia môže byť rozhodujúcim faktorom. Hlavné mestá často obýva najväčšie množstvo obyvateľov a tak napríklad dnes tvorí obyvateľstvo v Soule v Južnej Kórei takmer 20 percent obyvateľstva krajiny. Lima v Peru a Santiago v Čile sú domovom približne štvrtiny obyvateľstva ich krajiny. Aj keď tieto mestá boli pôvodne vybrané za hlavné mestá kvôli svojej centrálnej polohe, ich populácia sa od čias ich výberu výrazne zvýšila. Príkladom je Soul, v ktorom žilo v roku 1949 1,45 milióna obyvateľov, čo tvorilo 7,2 % z celkového obyvateľstva Južnej Kórey. Lima mala v roku 1820 64 000 obyvateľov zo 1,37 milióna Peru pred jeho nezávislosťou. Santiago malo v tom istom roku približne 46 000 obyvateľov z 800 000 Čile.

No treba povedať, že obyvatelia krajín si môžu zvoliť hlavné mesta aj z iných dôvodov. Môže mať pre nich napríklad historický význam. Hlavné mestá často majú historický význam pre daný štát. Môžu byť miestom zakladania štátu, starým kráľovským alebo koloniálnym centrom, alebo miestom dôležitých historických udalostí. Napríklad, hlavné mesto Ríma bolo centrom Rímskej ríše a dodnes je sídlom talianskej vlády.

Niektorým krajinám jedno hlavné mesto nestačí

V niektorých prípadoch je výber hlavného mesta politickým kompromisom. Spojené štáty napríklad pôvodne plánovali, že ich hlavné mesto bude v Pensylvánii, blízko Philadelphie. Tento návrh mal symbolizovať revolučné korene krajiny. Minister financií USA Alexander Hamilton však presvedčil južné štáty, aby podporili jeho finančný plán výmenou za to, že hlavné mesto Spojených štátov sa nakoniec presťahuje na časť nezastavanej pôdy vo Virgínii a Marylande, do krajiny, z ktorej sa stal Washington, D.C.

„Politické a ekonomické zváženia môžu tiež hrať úlohu pri výbere hlavného mesta. Hlavné mestá môžu byť vybrané tak, aby odrážali politickú alebo ekonomickú moc, alebo aby podporovali rozvoj určitých oblastí.“

Avšak nie všetky krajiny sa držia tradície jedného hlavného mesta. Bolívia má administratívne hlavné mesto La Paz a ústavné hlavné mesto Sucre, zatiaľ čo Južná Afrika má dokonca tri hlavné mestá a to administratívne sídlo v Pretórii, zákonodarné sídlo v Kapskom Meste a súdne sídlo v Bloemfonteine.

Hoci voľba hlavného mesta môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, pre každú krajinu sa toto mesto stáva dôležitým symbolom národnosti. Je to miesto, ktoré reprezentuje krajinu vo svete a je domovom jej obyvateľov, čo ho robí jedným z najdôležitejších miest v krajine.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.