Vodíková bomba je v zásade veľmi odlišná od tej klasickej atómovej, aká dopadla napríklad na Hirošimu a Nagasaki. Spoločne tieto dve bomby zabili cez 200 000 japonských obyvateľov. Zranených bolo omnoho viac, a psychologický dopad tejto zbrane na postihnutých, ktorí videli katastrofálne následky jej použitia ako prví, sa nedá opísať. V dnešnej dobe, keď výskum a zbrojárenský priemysel tak napredovali, by sme sa mali obávať ešte hroznejších zbraní. Vodíková bomba dokáže podľa jadrových expertov spôsobiť explóziu ešte 1000krát silnejšiu.
Severná Kórea sa silou mocou snaží konkurovať jadrovým veľmociam. V rokoch 2006, 2009 a 2013 testovala jadrové zbrane. Princíp týchto zbraní je založený na štiepení atómov na menšie časti. Ťažké prvky, ako napríklad plutónium a uránium, sú zvlášť citlivé na takéto procesy.
Takéto rozdelenie atómu uvoľní pomerne veľké množstvo energie. Ak k sebe natlačíme veľa atómov, veľmi rýchlou reťazovou reakciou dosiahneme rozdelenie mnohých atómov v krátkom čase. Z nášho pohľadu to vytvorí obrovskú explóziu. Na obrázku nižšie vidieť schémy „tradičných“ bômb, ktorých cieľom je delenie atómov a teda uvoľnenie energie týmto spôsobom.
Málokto vie, že ani dve bomby, ktoré padli koncom druhej svetovej vojny v Japonsku, neboli rovnaké. Nákres vľavo ukazuje schému bomby, ktorá dopadla na Nagasaki (Fat Man). Schéma vpravo zase popisuje bombu, ktrá zničila značnú časť Hirošimy (Litte Boy).
Vodíkové bomby robia niečo ešte extrémnejšie. Tieto zbrane sa spoliehajú na kombinovanie dvoch alebo viacerých atómov v reakcií všeobecne nazývanej ako fúzia. Pre menšie prirovanie, je to reakcia, vďaka ktorej je naše Slnko také horúce a jasné.
Nižšie je ďalšia schéma, ktorá ukazuje kombinovanú atómovú bombu, a vodíkovú bombu. „Ťažký vodík“, alebo deutérium (izotop) je kľúčom k obom typom zbraní. Zabezpečuje väčšie množstvo atómov, ktoré podľahnú štiepeniu, a tak je v jednom okamihu uveľnené ešte väčšie množstvo energie.
Ak chceme vo vodíkovej bombe spôsobiť fúziu, potrebujeme naozaj veľké množstvo energie. To je dôvod, prečo v skutočnosti vodíková bomba obsahuje dve čiastočné bomby – jednu na princípe štiepenia, a druhú na princípe fúzie.
Vnútri takejto zbrane teda dôjde najprv k štiepeniu v kombinovanej atómovej „polovici“. Tento výbuch vytvorí silné röntgenové žiarenie, ktoré je nasmerované na druhú „polovicu“ – fúznu. Tieto lúče majú dosť energie, aby spustili fúziu. Mimochodom, to všetko sa môže stať ešte predtým, než vlastne vidíme na bombe nejakú zmenu, samozrejme, v zlomku sekundy. Lúče totž putujú rýchlosťou svetla, zatiaľ čo nárazová tlaková vlna nie.
Fúzia spustená takýmto postupom uvoľní obrovské množstvo energie. Veľké množstvo fúzneho materiálu sa zmení na čistú energiu, čo má na okolie katastrofálny dopad.
Tu je obrázok so všetkými spomínanými typmi bômb.
zdroj: sciencealert.com