prach v domacnosti zlozky
Jednohubky, Zaujímavosti

Viete, čo je hlavnou zložkou prachu, ktorý máme v domácnosti?

Mnohí si možno neuvedomujú, že prach, ten nenápadný nepriateľ v priestoroch, nie je len nevinným povlakom na povrchoch. Jeho zloženie sa skrýva v útrobách domovov a prináša so sebou viac, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V skutočnosti ide o zmes odumretých kožných buniek, výkalov roztočov a úlomkov tela týchto mikroskopických škodcov. Nečinnosť voči prachu môže mať závažné dôsledky na vnútorné prostredie vašich priestorov, pretože práve tam sa skrýva jeho tichá hrozba, informácie poskytuje Americká asociácia pľúc.

Odumreté kožné bunky sú kľúčovou zložkou prachu, čo znamená, že dlhší pobyt v interiéri môže viesť k zvýšeniu jeho množstva. Aj keď je väčšina prachu neviditeľná voľným okom, jeho hromadenie môže vytvárať viditeľné vrstvy na povrchoch a v ovzduší. Prachové roztoče, mikroskopickí škodcovia podobní hmyzu, sú tými, ktorí prach vytvárajú.

Roztoče sú nenápadní obyvatelia nášho domova, ktorí sa živia odumretými bunkami ľudskej kože, ktoré sa nachádzajú v prachu. Priemerný človek zhodí každý deň 1,5 gramu šupiniek kože, čo sa nemusí zdať veľa, no stačí to na nakŕmenie jedného milióna roztočov. Ich preferované miesta bývania sú matrace, vankúše, koberce, čalúnený nábytok, oblečenie, deky a ďalšie látky nachádzajúce sa v dome. Tieto priestory môžu byť domovom až pre státisíce mikroskopických tvorov.

No vráťme sa k zloženiu prachu. Domáci prach je heterogénna zmes látok z mnohých zdrojov. Zväčša ide o zmes odlúpnutých kožných buniek, ktoré sme už spomenuli, ďalej v ňom nájdete zložky vlasov, odevných vlákien, baktérií, roztočov, kúskov mŕtvych chrobákov, častíc pôdy, plesní, peľu, alergénov a mikroskopických škvŕn z plastu.

Prach, alergie a astma, to je nekonečný kolobeh

Časti tela a trus roztočov sú jedným z hlavných vnútorných spúšťačov alergií a astmy u ľudí. Ich prítomnosť môže zhoršiť tieto zdravotné problémy a spôsobiť nepohodlie. Preto je dôležité nezanedbávať pravidelné čistenie a minimalizovať hromadenie prachu vo vnútri domova.

Aj keď je čistenie domova dôležité pre zdravie a pohodu, mnohí mileniáli nepovažujú utieranie prachu za prioritnú činnosť. Podľa prieskumu Harris Poll považuje len 38 % mileniálov na americkom trhu utieranie prachu za prioritu. Zvyšok opýtaných má za priority iné aktivity ako cvičenie či zdravú stravu. S príchodom pandémie COVID – 19 sa však čistotné návyky mileniálov zmenili. Dezinfikovanie, vysávanie a utieranie sa stali bežnejšími aktivitami. Čistenie sa stalo súčasťou snahy o udržanie bezpečného a hygienického prostredia.

Efektívne utieranie prachu nie je náročný proces a predsa má významný vplyv. Odborníci odporúčajú vytvoriť si bežnú rutinu, počas ktorej sa povenujete vyprášeniu tkanín v dome a zotretiu prachu z nábytku. Táto činnosť vám zaberie len niekoľko minút vášho času, no môže mať pozitívny dopad na zdravie a pohodu. Aby ste dosiahli optimálne výsledky pri utieraní prachu, mali by ste zvoliť vhodné nástroje. Navlhčený mop, vlhká handrička alebo prachovka sú ideálnymi pomocníkmi, ktorí dokážu prach zachytiť a uchovať ho. Tým sa minimalizuje množstvo prachu, ktoré sa pri čistení rozvíri a môže sa usadiť na iných povrchoch.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť