dinosaury
História, Zaujímavosti, Zvieratá

Vyhynutie dinosaurov nespôsobil len asteroid Chicxulub, hovoria vedci. Toto bol pomyselný posledný klinec do ich rakve!

Dinosaury boli impozantné zvieratá, ktoré milióny rokov vlády naše planéte. No dnes nie sú medzi nami, hoci ich potomkov by sme našli. Vedeli ste, že napríklad taká sliepka má spoločných predkov s dinosaurami? Poďme sa ale pozrieť bližšie na tému, čo spôsobilo, že dinosaury už nevládnu Zemi.

Čo spôsobilo vyhynutie dinosaurov?

Nová štúdia naznačuje, že pád asteroidu na Zem je len časťou príbehu. A hoci prevláda názor, že práve tento incident znamenal ich koniec, tak nová práca vedcov naznačuje, že tomu tak nemuselo byť. Pre tých, ktorí nevedia, tak vo všeobecnosti sa koniec dinosaurov pripisuje asteroidu Chicxulub, ktorý vytvoril obrovský kráter na poloostrove Yucatán v Mexiku

Podľa výskumníkom posledný pomyselný klinec do rakve dinosaurov zasadili zmeny klímy vyvolané obrovskými sopečnými erupciami, ktoré pripravili pôdu pre ich vyhynutie, čím spochybňujú tradičný naratív, že samotný asteroid znamenal poslednú ranu pre tieto staroveké obry.

Výskumný tím sa zameral hlavne na sopečné erupcie v oblasti Dekánskych plošín (takzvaných Deccan Traps). Ide o obrovskú a drsnú planinu v západnej Indii, ktorá vznikla stuhnutím roztavenej lávy. Erupcie, pri ktorých vytrysklo ohromujúcich milión kubických kilometrov horniny, mohli zohrať kľúčovú úlohu pri ochladení globálnej klímy pred približne 65 miliónmi rokov. No treba povedať, že výskumníci analyzovali aj iné regióny, od vysekávania skál na Dekánskych plošinách po analýzu vzoriek v Anglicku a Švédsku.

Sopečná zima

V laboratóriu vedci odhadli, koľko síry a fluóru bolo vypustené do atmosféry obrovskými sopečnými erupciami v priebehu 200 000 rokov pred vyhynutím dinosaurov. Prekvapujúco zistili, že uvoľnenie síry mohlo vyvolať globálny pokles teploty po celom svete. Ide o jav známy aj ako sopečná zima.

„Náš výskum ukazuje, že klimatické podmienky boli takmer určite nestabilné, s opakujúcimi sa sopečnými zimami, ktoré mohli trvať desaťročia, pred vyhynutím dinosaurov. Táto nestabilita by pre všetky rastliny a zvieratá život značne sťažila a pripravila pôdu pre udalosť vyhynutia dinosaurov. Naša práca teda pomáha vysvetliť toto významné vyhynutie, ktoré viedlo k vzostupu cicavcov a evolúcii nášho druhu,“ uviedol profesor Don Baker.

Technika odhadu uvoľnenia síry a fluóru

Objavenie stôp v starodávnych vzorkách hornín nebolo jednoduché, hovoria autori práce. Vedci na to, aby to dokázali, tak použili novú techniku, ktorú vyvinuli na pôde univerzity, ktorá im pomohla dekódovať sopečnú históriu. Ide o zložitú kombináciu chémie a experimentov, ktorá pripomína varenie cestovín, hovoria vedci.

„Predstavte si, že si doma varíte cestoviny. Vodu zohrejete, pridáte soľ a potom cestoviny. Niečo zo soli vo vode prejde do cestovín, ale nie veľa,“ vysvetľuje Baker.

Podobne sa niektoré prvky zachytia v mineráloch, keď sa ochladzujú po sopečnej erupcii. Tak ako by ste mohli vypočítať koncentráciu soli vo vode, v ktorej sa varili cestoviny, analýzou soli v samotných cestovinách, nová technika umožnila vedcom merať síru a fluór vo vzorkách hornín. S touto informáciou mohli vedci vypočítať množstvo týchto plynov, ktoré boli uvoľnené počas erupcií.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.