zasiahnutie bleskom titulka
Jednohubky, Mýty

Pozrite sa na najčastejšie mýty o búrkach, ktorým slepo veríme. Niektoré mýty, ktorým veríme, nás môžu stáť aj život!

Búrky a blesky sú fascinujúcim fenoménom. Mnohí z nás, keď vonku leje ako z krhle a všade naokolo búchajú blesky, tak sedia za oknom a pozerajú sa na divadlo, ktoré si pre nás príroda pripravila. V súvislosti s búrkami ale existuje viacero mýtov, ktorým veríme. Poďme sa teraz pozrieť na tie najčastejšie mýty, ktoré súvisia s búrkami. Téme sa podrobne venoval portál noaa.gov.

Mýty o búrke, ktorým veríme

Mýtus: Strom poskytuje dostatočnú ochranu počas búrky

Pravdepodobne aj vás počas silného dažďa už napadlo, aby ste sa schovali pod stromom s cieľom, aby ste zostali suchí a ochránili sa pred potenciálnym bleskom. Pravdou ale je, že to nie je dobrý nápad.

Fakt: Státie pod alebo blízko stromu je druhým najnebezpečnejším miestom počas búrky. Najbezpečnejším miestom, kde sa môžete schovať pred búrkou, je uzavretá budova. Malé prístrešky ako altánky, stany alebo terasy neposkytujú ochranu pred bleskom.

Mýtus: Obete blesku nesú elektrický náboj a môžu vás elektrizovať, keď sa ich dotknete

Fakt: Nie je to pravda. Ľudské telo neuchováva elektrinu. Ak vás alebo niekoho vo vašom okolí zasiahne blesk, tak najlepšie čo môžete spraviť, je vyhľadať okamžite pomoc. Mimochodom, vedeli ste, že človek môže prežiť zásah blesku? Štatistika ukazuje, že len 10% ľudí, ktorých zasiahne blesk, zomrú. No treba uviesť, že ak vás zasiahne blesk, tak to môže mať závažné následky na vašom zdraví.

Mýtus: Ak vás zastihne vonku búrka, tak prikrčenie vám pomôže, aby vás nezasiahol blesk

Fakt: Prikrčenie vás neochráni. Ak ste vonku počas búrky, snažte sa dostať do bezpečného úkrytu čo najskôr. Ideálne je, ak sa schováte do budovy.

Mýtus: Blesk neudrie dvakrát na to isté miesto

Fakt: Naopak, blesk môže a často udrie na to isté miesto opakovane, najmä ak ide o vysoký a izolovaný objekt. Blesky pri búrke hľadajú väčšinou čo najjednoduchšiu a najkratšiu cestu smerom k zemi. A preto vrcholky rôznych budov, stožiare a podobne, sú na to ideálnymi pomocníkmi. Inými slovami, blesk na to isté miesto udrie častejšie, než si myslíte.

Mýtus: Blesk nemôže udrieť v oblasti, kde neprší a obloha je jasná

Fakt: To nie je pravda. Nečakajte, kým búrka bude priamo nad vami a začne pršať, aby ste sa schovali. Ak počujete hrom, blesk je dostatočne blízko, aby predstavoval bezprostredné nebezpečenstvo, dokonca aj keď je obloha nad vami modrá.

Akým mýtom o búrkach ste verili vy, prípadne veríte? Dajte nám ich vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť