modre oci
Nezaradené

Vynálezca geniálneho včelieho úľa, získal za pár dní 8 miliónov dolárov

Konštrukcia včelích úľov sa počas stáročí príliš nezmenila, Stuart Anderson ale teraz prišiel s nápadom, ako med stáčať bez nutnosti úľ otvárať a vyrušovať pri tom pracovité včielky…

Obvyklý zber medu je pomerne náročná práca, včelári musia používať špeciálny ochranný oblek, premiestniť včely, vybrať med z plástov, odstrániť z nich voskové zátky a pomocou odstredivej sily med stočiť. Fyzicky i časovo náročná práca je navyše stresujúca aj pre samotné včely.

Nápad za milióny dolárov

Stuart Anderson vymyslel úľ, z ktorého možno med získať oveľa jednoduchšie – jednoduchým otočením kohútika, ako keď si doma pustíte vodu. šesťuholníkové bunky medových plástov sa pomocou jednoduchého mechanizmu posunutím rozdelia a vytvoria tak cestu, ktorou môže med voľne stekať mimo úľ do pripravenej nádoby. Toto zdanlivo jednoduché riešenie je výsledkom desaťročnej práce skúseného včelára. Okrem úspory času je tento spôsob odoberania medu výhodný aj pre samotné včely, ktoré nie sú vystavené stresu pri vyberaní medových plástov.

Stuart Anderson svoj ​​šikovný úľ predstavil na konci februára na crowdfundingovom portáli Indiegogo. Cieľom jeho kampane bolo vybrať 70-tisíc dolárov na rozjazd výroby chytrých úľov, záujem podporovateľov ale niekoľkonásobne predčil vynálezcove očakávania a 16 dní po štarte kampane, má Stuart Anderson na svojom crowdfundingovom účte cez 8 miliónov dolárov.

Ako funguje šikovný úľ?:

flow_04

flow_03

.src
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť