Nie je žiadnym tajomstvom, že káva obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré môžu pomôcť bojovať proti voľným radikálom spojeným s rôznymi ochoreniami, ako sú srdcové choroby, rakovina a artritída. Okrem toho obsahuje vitamíny skupiny B a horčík. Taktiež treba uviesť, že niektoré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia kávy môže znižovať riziko cukrovky 2. typu a srdcového zlyhania.
Kofeín v káve zlepšuje bdelosť, energiu, pamäť a fyzický výkon. Mnoho ľudí ju preto konzumuje nielen pre chuť, ale aj ako stimulant. Samozrejme, platí to len v prípade, že to s ňou nepreháňame.
Možno aj ty vstaneš z postele a ako prvé zamieriš ku kávovaru, aby si ho zapol. Medzitým si urobíš rannú hygienu, oblečieš sa a potom si vezmeš šálku kávy. Rozmýšľal si však niekedy nad tým, kedy je ten správny čas dať si prvú šálku kávy? Vedz, že odpoveď nie je taká jednoduchá.
Väčšina ľudí si myslí, že šálka kávy hneď ráno ich nakopne. Vzhľadom na benefity, ktoré káva má, by sa mohlo zdať, že nemôžeš nič pokaziť, keď si ju dáš hneď po prebudení. No nie je to celkom tak. Ako upozorňujú experti, s kávou by si mal chvíľu počkať, kým ju vypiješ. Dôvodom sú hormóny, konkrétne kortizol.
Kortizol je stresový hormón, ktorý zvyšuje bdelosť. Jeho hladina dosahuje vrchol približne hodinu po prebudení a následne začína postupne klesať. Čo to ale znamená? Hneď po prebudení má telo prirodzene vysokú hladinu kortizolu, ktorý ťa prebudí a dodá ti energiu.
Ak si dáš kávu hneď, resp. krátko po prebudení, môžeš tým narušiť prirodzený cirkadiánny rytmus. Ide o prirodzený biologický cyklus, ktorý riadi telesné funkcie. Ovplyvňuje spánok, bdelosť, telesnú teplotu, hladinu hormónov, metabolizmus a ďalšie procesy. Zároveň môžeš znížiť účinok kofeínu kvôli interakcii s kortizolom a mechanizmom tolerancie na kofeín. Inými slovami, telo si môže zvyknúť spoliehať sa na kávu namiesto prirodzeného kortizolového cyklu.
Kedy je ten správny čas na prvú šálku kávy
Ideálny čas na šálku kávy, aby si maximalizoval jej účinok, je vtedy, keď začne hladina kortizolu prirodzene klesať, teda približne hodinu až hodinu a pol po prebudení. Vtedy môže kofeín efektívnejšie podporiť bdelosť.
Kedy už kávu nepiť?
Rovnako by si si kávu nemal dávať blížiac sa k večeru, keďže kofeín má pomerne dlhý polčas rozpadu (cca 5 – 6 hodín). Vo všeobecnosti sa odporúča nepiť kávu aspoň 6 hodín pred spaním, pretože kofeín môže narušiť spánok. Ak ideš spať o 22:00, posledná káva by mala byť najneskôr o 16:00.
Kedy začínaš prvou kávou ty a kedy si dáš poslednú? Daj nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.