modre oci
Nezaradené

Zaujímavé fakty o LED

Sú malé a sú už všade. Starajú sa o bezpečnosť, pomáhajú pri výskume i každodennom živote.

Svoju históriu tento vynález píše len niečo viac ako 50 rokov a už si našiel masívne využitie vo všetkých odvetviach i rôznych aspektoch života. Stali sa populárnymi aj v poľnohospodárstve, zdravotníctve, zbrojárenskom priemysle a dokonca už aj mimo našej planéty. Sú malé, lacné, dostupné, ľahko ovládateľné aj odolné. To je len málo z listu výhod, ktoré ponúka využitie LED diód emitujúcich svetlo – technológie, ktorá preberá nadvládu v oblasti osvetlenia.

Zaujímavé fakty o LED:

• Sú chladnejšie
LED svietidlá sú chladnejšie ako klasické žiarovky, ktoré na vytvorenie svetla využívajú žeravenie vlákna. LED fungujú na princípe elektroluminescencie, pri ktorom látka v elektrickom poli vyžaruje svetlo, ale nedochádza k výraznému uvoľňovaniu tepla do okolia. Objekty umiestnené v blízkosti sa nestávajú horúcimi na dotyk, čo výrazne znižuje možnosť vzniku požiaru. Zaujímavé tiež je, že čím je chladnejšie, tým fungujú lepšie. Nižšie vonkajšie teploty vedú k zvýšeniu svietivosti LED diódy narozdiel od žiariviek, ktorým chlad skracuje životnosť.

• Životnosť
Keby ste boli povolaním LED dióda, za svoj život by ste stihli odpracovať viac ako 17 rokov pri 8 hodinovej pracovnej dobe. Niektorí výrobcovia uvádzajú životnosť až 100.000 hodín. Pre porovnanie priemerná životnosť klasickej žiarovky je 1000 hodín.

strip-home-rgb-blue-12-11

• Nobelova cena za svetlo
Nobelovu cenu za fyziku za rok 2014 si odniesli traja Japonskí vedci za vynájdenie modrých LED diód, ktoré poskytujú žiarivé a energicky úsporné svetlo.

• Zbrane s využitím LED
Oslepenie nepriateľa je jedným zo spôsobov, ktorý bol využívaný už pred desiatkami rokov a je využívaný napríklad pri výsluchoch tak, že svetlo sa namieri vypočúvanému priamo do tváre. Dnešné taktické zbrane využívajú jasné žiarenie LED ako svetlomet, ktorý môže mať funkciu stroboskopu. Prerušované jasné svetlo zmätie a dočasne oslepí nepriateľa.

• Pomoc bábätkám v boji s chorobami
Svetlo je známe svojimi liečivými účinkami. NASA skúmala pôsobenie účinkov LED pri hojení rán vo vesmíre. Na zemi však lekári a zdravotníci túto technológiu využívajú pri svetelnej terapii u detí, lebo LED diódy nevyžarujú žiadne infračervené svetlo ani rapídne nezvyšujú svoju teplotu.

• Ekologickosť a šetrnosť
Na výrobu LED sa nepoužívajú žiadne ťažké kovy ani ortuť. Takýto typ svietidiel môže drasticky znížiť množstvo uhlia spáleného pre poskytnutie osvetlenia. Navyše táto technológia okrem životného prostredia šetrí aj peniaze. LED technológiu napríklad použili v roku 2013 na osvetlenie Sixtínskej kaplnky či v roku 2014 na osvetlenie parížskeho chrámu Notre Dame. Spotreba elektrickej energie v chráme klesla o neuveriteľných 80 percent. Samozrejme k tomu prispelo aj ovládanie svetelnosti tým, že sa vytvorili rôzne programy osvetlenia pre rôzne príležitosti.

• Osvetlenie v lahôdkach
Vedci zistili nižšiu hladinu baktérií v mäse vystavenom pod LED osvetlením. Presný dôvod tohto účinku je stále predmetom skúmania . Obchodníci a predajcovia však už dávno pochopili výhody toho, že svoj tovar nevystavujú ultrafialovému a infračervenému svetlu, ani teplu generovanému ostatnými druhmi svietidiel.

led-big

• Nepreskúmaný vplyv na človeka
V malom výskume v spolupráci s jednou britskou školou sa zistilo, že modrý odtieň osvetlenia školskej triedy prebúdza v žiakoch pozornosť a sústredenie, žlté im pomáha uvoľniť sa. Avšak vedci upozorňujú aj na možnosti dopadu na denný cyklus človeka. Odporúčajú, aby ľudia dodržiavali približný 24-hod. cyklus bdenia a spánku, ktorý môže byť najbezpečnejším spôsobom, ako si udržať biologický cyklus v rovnováhe. Dopad pôsobenia LED žiarenia na biológiu rastlín, živočíchov a ľudí sa stále skúma.

• Svetlo, čo nepriťahuje hmyz
Vo svete internetu sa šírili správy, že LED osvetlenie nepriťahuje hmyz. To žiaľ nie je pravda.
Na rozdiel od tradičných svetelných zdrojov, pri žltom a belavom svetle vyžaruje LED technológia okolo seba aj časť modrého svetla, lákajúceho hmyz, ktorý pri zdroji očakáva potravu. Riešením tohto problému je upravenie farebného spektra filtrom. Pri správnej intenzite modrej a zelenej vlnovej dĺžky sa môžu stať LED len menej príťažlivé najmä pre lietajúcich nočných návštevníkov.

• Rýchlosť vývoja
Vývoj technológie LED spôsobil, že ich účinnosť a svetelný výkon stúpa exponenciálne. Prejavuje sa to zdvojnásobením týchto hodnôt približne každých 36 mesiacov od 60-tych rokov. To je veľmi podobné Moorovmu zákonu, ktorý predpovedá vývoj počítačových čipov.

Janka Simonidesová

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť