Appendix je u množstva ľudí vnímaný ako nadbytočný, bez dôležitej funkcie. No vedci zistili opak
Doktori slepé črevo zvyknú vyberať aj pri ľahších zápaloch, aby tak zabránili jeho prasknutiu a následnému šíreniu infekcie. Veľa ľudí v súčasnosti žije bez tejto časti orgánu. Pokiaľ sa však dá bez appendixu žiť, načo slúži? Americkí vedci sa domnievajú, že objavili skutočnú funkciu zdanlivo bezvýznamného slepého čreva. Výskumníci z univerzity Duke University Medical School zverejnili, že produkuje a chráni užitočné baktérie v črevnej mikroflóre.
„Naša štúdia skúmala vrodené lymfoidné bunky v črevách myší, odhaľovala ich funkciu a tiež schopnosť chrániť črevá,“ povedala Gabrielle Belzová z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research v Melbourne. Appendix je podľa odborníkov domovom pre lymfoidné bunky, ktoré napomáhajú celkovej funkcii čriev. Sú tiež odolnejšie ako ostatné imunitné bunky, preto sú nevyhnutné v boji s infekciou, a to najmä ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém.
Výskum dokázal, že po odstránení apendixu u myší dochádzalo k zvýšenému zápalu a šíreniu sa infekcie v črevách. U ľudí to s najväčšou pravdepodobnosťou podľa vedcov vyvoláva rovnaký účinok, takže odstránenie apendixu by určite nemalo byť také bežné…
Doktorka Gabrielle Belz tvrdí, že tento objav mení pohľad ľudí a doktorov na slepé črevo. Podľa nej nie je potrebné sa za každých okolností slepého čreva zbavovať. Problémy spojené so zlou činnosťou čriev a zápal slepého čreva sa totiž dajú odstrániť aj inak ako chirurgickým zákrokom. Jednou z možností sú antibiotiká alebo niektoré potraviny, ktoré upokojujú zápal čreva. „Zdá sa, že apendix je naozaj neoddeliteľnou súčasťou nášho imunitného systému,“ povedala na záver dodala doktorka Belz.