modre oci
Ľudské telo

Zdanlivo bezvýznamné slepé črevo má vraj dôležitú funkciu!

Appendix je u množstva ľudí vnímaný ako nadbytočný, bez dôležitej funkcie. No vedci zistili opak

Doktori slepé črevo zvyknú vyberať aj pri ľahších zápaloch, aby tak zabránili jeho prasknutiu a následnému šíreniu infekcie. Veľa ľudí v súčasnosti žije bez tejto časti orgánu. Pokiaľ sa však dá bez appendixu žiť, načo slúži? Americkí vedci sa domnievajú, že objavili skutočnú funkciu zdanlivo bezvýznamného slepého čreva. Výskumníci z univerzity Duke University Medical School zverejnili, že produkuje a chráni užitočné baktérie v črevnej mikroflóre.

„Naša štúdia skúmala vrodené lymfoidné bunky v črevách myší, odhaľovala ich funkciu a tiež schopnosť chrániť črevá,“ povedala Gabrielle Belzová z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research v Melbourne. Appendix je podľa odborníkov domovom pre lymfoidné bunky, ktoré napomáhajú celkovej funkcii čriev. Sú tiež odolnejšie ako ostatné imunitné bunky, preto sú nevyhnutné v boji s infekciou, a to najmä ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém.

Výskum dokázal, že po odstránení apendixu u myší dochádzalo k zvýšenému zápalu a šíreniu sa infekcie v črevách. U ľudí to s najväčšou pravdepodobnosťou podľa vedcov vyvoláva rovnaký účinok, takže odstránenie apendixu by určite nemalo byť také bežné…

Doktorka Gabrielle Belz tvrdí, že tento objav mení pohľad ľudí a doktorov na slepé črevo. Podľa nej nie je potrebné sa za každých okolností slepého čreva zbavovať. Problémy spojené so zlou činnosťou čriev a zápal slepého čreva sa totiž dajú odstrániť aj inak ako chirurgickým zákrokom. Jednou z možností sú antibiotiká alebo niektoré potraviny, ktoré upokojujú zápal čreva. „Zdá sa, že apendix je naozaj neoddeliteľnou súčasťou nášho imunitného systému,“ povedala na záver dodala doktorka Belz.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť