modre oci
Autor
Nezaradené

Známa fotka z roku 1967 obletela svet. Jej hlavná aktérka sa po 50 rokoch postavila znovu na štart Bostonského maratónu

Kathrine Switzer je americká spisovateľka, komentátorka a maratónska bežkyňa. Bola prvou ženou, ktorá sa zúčastnila Bostonského maratónu v roku 1967.

Bostonský maratón prebieha každý rok tretí pondelok v mesiaci apríl ako pripomienka Bitky o Lexington a Concord – prvého vojenského stretu americkej vojny za nezávislosť. Prvýkrát sa bežal v roku 1896, čo ho robí najstarším behom svojho druhu.

V roku 1967, keď ženy ešte stále na trati nemali čo robiť, sa Kathrine Switzer rozhodla zmeniť tento „trend“ a zúčastniť podujatia. Rok predtým sa maratónu zúčastnila i Bobbi Gibb, tá však maratón absolvovala bez štartovného čísla. Aby Kathrine predišla komplikáciám, rozhodla sa zamlčať svoje meno a predstavila sa ako K.V. Switzer. Na štart nastúpila s číslom 261.

Slávne snímky obleteli celý svet. Na fotografii je zachytený moment, kedy sa jeden z poriadateľov snažil Kathrine odtiahnuť z dráhy preč.

Foto:http://kathrineswitzer.com

„Vypadni do pekla z môjho preteku a daj mi tie ( štartovné) čísla!“

Kathrine sa podarilo beh dokončiť aj za pomoci spolubežcov. Po tomto incidente však Amatérska atletická únia zakázala ženám zúčastniť sa maratónu. Tento zákaz trval nasledujúcich 5 rokov. V roku 1974 vyhrala Kathrine Newyorský maratón a neskôr bola zapísaná do Národnej ženskej siene slávy. Absolvovala celkovo 30 maratónov.

Pred pár dňami sa vrátila na štart a vo veku 70 rokov si zabehla 121. ročník Bostonského maratónu. Trasu dlhú 42 kilometrov a 195 metrov Kathrine zvládla za 4 hodiny 44 minút a 31 sekúnd. Mimochodom v roku 1967 to dala len o 20 minút lepšie.

zdroj: stoplusjednicka.cz

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť