modre oci
Jednohubky

Zomrel ďalší z poddruhu nosorožca tuponosého severného, zostávajú už len traja

V nedeľu zomrel jeden z posledných štyroch nosorožcov tuponosých severných (Ceratotherium simum cotton).

Samička nosorožca mala meno Nola a zomrela v ZOO v San Diegu. Na svete tak zostávajú už len tri jedince z tohto poddruhu, pričom zvyšné dve samičky sú, bohužiaľ, neplodné. Nola sa dožila 41 rokov. ZOO vyhlásila: ,,S ťažkým srdcom oznamujeme smrť Noly, kriticky ohrozeného nosorožca tuponosého severného. Je to veľmi ťažká strata pre zamestnancov, ktorí sa o ňu starali a pracovali s ňou, pre našich dobrovoľníkov aj pre všetkých hostí, ktorí ju prišli navštíviť.“

Tri zvyšné nosorožce tohto poddruhu žijú v Keni, kde sú pod ochranou neustálou ochranou pred pytliakmi. Práve tí totiž môžu za tento kritický stav. Nosorožcov lovia najmä kvôli ich rohom a predávajú na čiernom trhu. V tradičnej čínskej medicíne sa totiž verí, že vyliečia všetko od prechladnutia až po rakovinu.

Napriek tomu, že situácia vyzerá veľmi zle, vedci veria, že existuje nádej. Spomínaná ZOO dala na záchranu dva milióny dolárov. Vedci chcú využiť príbuzný poddruh nosorožca tuponosého severného ako náhradných rodičov pre ich bratrancov a umelo ovplyvniť samičky nosorožca tuponosého južného.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť