Každý z nás má nejaký zlozvyk. Niekto sa špára v nose, ďalší nadáva ako malý pohan a podobne. Jedným z častých zlozvykov ľudí je aj cmúľanie pera či ceruzky. Robíš to aj ty?
Cumľanie pera či ceruzky, hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, môže byť nebezpečné z viacerých dôvodov, ktoré sa týkajú predovšetkým zdravia ústnej dutiny, ale aj rizika intoxikácie alebo vdýchnutia cudzích predmetov. Zabudnime teraz na to, že by si ju omylom prehltol.
Perá a ceruzky obsahujú často chemikálie!
Jedným z hlavných rizík je, že ceruzky a perá často obsahujú chemické látky a potenciálne toxické materiály, čo si len málokto uvedomuje. Napríklad ceruzky sú vyrobené z grafitu, ktorý nie je sám o sebe jedovatý, ale môže spôsobiť žalúdočné problémy, ak sa dostane do tráviaceho traktu.
Okrem toho môže dôjsť k zaduseniu, ak dôjde k prehltnutiu alebo vdýchnutiu kúskov ceruzky. To môže viesť k opakovanému kašľu, bolesti na hrudi, problémom s dýchaním, alebo dokonca k iným náhlym zdravotným ťažkostiam, ktoré si môžu vyžiadať okamžitú lekársku pomoc. Obzvlášť častý a nebezpečný je tento zlozvyk u detí, preto by si mal dbať na to, aby sa aj oni tohto konania vyvarovali, približuje web MedlinePlus.
Ceruzky a perá môžu obsahovať stopy kovov
Asi si to nevedel, ale mnohé perá a ceruzky môžu tiež obsahujú kovy alebo chemikálie, ktoré môžu byť škodlivé pri dlhodobom kontakte s ústnou dutinou. Podľa informácií z OSHA, čo je skratka pre Úrad pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v USA, môžu písacie potreby obsahovať kovy, ako napríklad olovo, kadmium alebo chróm, toxické, ktoré predstavujú vážne zdravotné riziká pri dlhodobom vystavení.
Olovo sa používalo v starších typoch farieb na ceruzky alebo v atramentoch niektorých druhov pier a je známe tým, že spôsobuje vážne zdravotné problémy. Aj keď sa olovo už nepoužíva v moderných ceruzkách, stále existuje riziko, že máš takéto predmety doma, najmä ak sú perá alebo iné písacie potreby dovezené z krajín s nižšími regulačnými štandardmi. Olovo môže pri dlhodobom kontakte alebo v prípade, že sa dostane do tela, napríklad práve pri cmúľaní, spôsobiť poškodenie mozgu, obličiek, nervového systému a kardiovaskulárneho systému.
Kadmium je ďalším nebezpečným kovom, ktorý sa môže nachádzať v niektorých výrobkoch vrátane pier a farebných ceruziek, najmä ak pochádzajú z tretích krajín. Kadmium je vysoko toxické a môže spôsobiť vážne poškodenie obličiek, pľúc a kostí, ako aj zvýšené riziko rakoviny.
Aby sme nemaľovali ale čerta na stenu, tak závažné stavy nie sú tak bežnými. Situáciu by si ale preto nemal podceňovať.
Perá a ceruzky berieme do rúk a vďaka tomu obsahujú množstvo baktérií!
Okrem toho, cmúľanie pera alebo ceruzky môže byť nebezpečné aj z pohľadu baktérií a mikroorganizmov. Perá a ceruzky sú často pokryté baktériami z rúk, ktoré môžu pri dlhodobom kontakte s ústnou dutinou spôsobiť infekcie. Taktiež treba povedať, že tento zlozvyk môže viesť k k poškodeniu zubnej skloviny, prasklinám v zuboch alebo podráždeniu ďasien.
Približne polovica pier je kontaminovaná baktériami a vírusmi. Len pre zaujímavosť, ak by si ohrýzal zdieľane pero, tak nájdeš na ňom približne 46 000-krát viac baktérií ako na priemernej záchodovej doske.