modre oci
Nezaradené

10 faktov, ktoré ste zrejme nevedeli o Muhammadovi Alim

Je to len pár dní (3.6.2016), čo opustila svet vo veku 74 rokov jedna z najväčších športových osobností 20. storočia, bojovník známy okrem svojej drzosti a dravosti aj výrokmi „Nič nie je nemožné“ alebo „Lietať ako motýľ, bodať ako včela„, Muhammad Ali a tu je 10 faktov, ktoré ste zrejme nevedeli.

1

Bol pôvodne pomenovaný na počesť bývalého senátora USA

Známy bojovník, rovnako ako jeho otec, vlastným menom Cassius Marcellus Clay, boli pomenovaní na počesť bývalého senátora Kentucky z 19. storočia, Henryho Claya, ktorý vystupoval výrazne proti otroctvu a ktorý bol za svoje názory politickými súpermi dobitý, pobodaný aj postrelený ale dožil sa veku 92 rokov.

2

Než sa stal Muhammadom Alim, zmenil si meno na Cassius X

Na druhý deň po víťaznom zápase so Sonym Listonom, nový úradujúci majster sveta v ťažkej váhe prehlásil, že sa vzdáva svojho „otrockého mena“ a konvertoval na Islam. Než mu vodca islamského národa, Elijah Muhammad udelil v 1964 sväté meno Muhammad Ali, bol známy ako Cassius X.

3

Kariéru boxeristu odštartovala krádež bicykla

 

Keď mal Cassius 12 rokov, bol mu v októbri 1954 ukradnutý jeho bicykel, ktorý dostal ako darček na narodeniny. Krádež nahlásil na policajnej stanici v Kentucky, Luisville a prípadu sa ujal policajný dôstojík Joe Martin, zhodou okolností aj tréner boxu. Krádež sa síce vyriešiť nepodarila, ale Joe si mladého Claya zobral pod svoje krídla a ten o 6 týždňov neskôr vyhral svoj prvý zápas.

4

Mal zákaz boxovať na tri roky

V roku 1967 zúrila vojna vo Vietname, do ktorej bol ako občan USA povolaný aj Cassius. Ten sa rozhodol z náboženských a iných súkromných dôvodov odmietnuť nástup aj pod hrozbou väzenia. Následne mu New Yorská komisia zrušila boxerskú licenciu, bol mu odobratý titul majstra sveta, bol usvedčený z vyhýbania sa vojenskej služby, odsúdený na maximálne 5 rokov väzenia a dostal pokutu 10 000 $. Napriek tomu, že zostal na slobode, podal odvolanie a po 3 rokoch nariadil najvyšší New Yorský súd obnovenie jeho licencie. O rok neskôr americký najvyšší súd zrušil jeho obvinenie jednomyseľným rozhodnutím.

5

Ali hral v muzikáli

Počas jeho 43 mesačného zákazu boxovať sa postavil v 1969 na javisko v hlavnej úlohe muzikálu „Buck White“. Napriek tomu, že predstavenie bolo zrušené už po 4 dňoch, Aliho herecký prejav získal relatívne pozitívne hodnotenia.

Fotografia z víťazného zápasu proti vtedajšiemu majstrovi sveta v ťažkej váhe, Sonymu Listonovi, 25.2. 1964

img: http://20.theladbiblegroup.com/

6

Nahral album hovorenej poézie

 

Ali mal okrem boxu aj nadanie na skladanie veršov, v ktorých zosmiešňoval svojich súperov a vychvaľoval sám seba. Jeho nezvyčajná zbierka poézie vyvolala záujem u Columbia Records, ktorá sa ju v roku 1963 rozhodla vydať pod názvom „Som najväčší“ a okrem veršov obsahoval album aj dve boxerom naspievané piesne, vrátane cover verzie od Ben E. Kinga – Stand by me.

7

Má írske korene

 

Vzhľadom na jeho ukecanosť to možno nie je tak prekvapivé, ale jeho pradedo Abe Grady bol Ír, ktorý emigroval do USA, kde sa usadil. V roku 2009 Ali navštívil jeho rodisko, mesto Ennis v Írsku a stretol sa s členmi O’Grady klanu.

8

Zahodil zlatú medailu do rieky

 

Po absolvovaní vysokej školy vyhral v roku 1960 zlato na letných olympijských hrách. Po návrate do Lousville-u ho odmietli obslúžiť v bare pre bielych a tak na protest odhodil svoju zlatú medailu do rieky. Počas letných olympijských hier v roku 1996, kde zapaľoval úvodný oheň, dostal náhradnú medailu.

9

Dcéra pokračovala v jeho šľapajách

 

Aj napriek faktu, že v súkromí Ali vystupoval proti ženskému boxu, jedna z jeho dcér si z toho ťažkú hlavu nerobila. Vydala sa na dráhu otca a z boxerskej scény odišla ako neporaziteľná s výhernou bilanciou 24-0.

10

Rukavice mu vyniesli viac ako zápas

 

Takmer 50 rokov uplynulo od víťazného zápasu so Sonym Listonom, za ktorý dostal Ali 630 000 dolárov, kým sa našiel kupec, ktorý kúpil Aliho víťazné rukavice. Zaplatil za ne 836 000 dolárov.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť