modre oci
História, Zaujímavosti

10 najstarších miest na svete

Staroveké mestá – to nie je iba jedinečná architektúra, je to naša história, náš obraz ľudstva. Najstaršie mestá na svete museli počas svojej dlhej existencie čeliť mnohým nepokojom a je smutné, že niektoré z nich sú stále neobývateľné. Napríklad sýrske mesto Haleb je pravdepodobne najstarším nepretržite obývaným mestom na svete, ale dodnes v ňom zúri občianska vojna. Damask asi netreba ani spomínať.

Avšak nie všetky historické mestá sú stratené. Niektoré z nich prekvitajú. Miesta ako Plovdiv v Bulharsku sa prispôsobili modernej spoločnosti, pričom si zachovali svoju krásu ešte z dôb minulých.

10. Bejrút, Libanon

3 000 p.n.l.

Bejrút, často prirovnávaný k Fénixu, bol zničený a prestavaný sedemkrát. Mesto bolo zmienené v listoch pre egyptského faraóna približne v 14. storočí p.n.l. a archeológovia objavili kamenné nástroje datované od stredného a mladého paleolitu, cez neolit až do doby bronzovej.

Top pamiatka: Národné múzeum v Bejrúte – najpoprednejšia kultúrna inštitúcia mesta ponúka históriu Libanonu a predstavuje artefakty z doby bronzovej a železnej a taktiež z helénskeho, rímskeho, byzantského a mamlukovského obdobia.

9. Gaziantep, Turecko

3 650 p.n.l.

Gaziantep, rovnako ako mnoho ďalších starovekých miest na svete, prešiel počas svojej dlhej histórii mnohými rukami, či už byzantskými, križiackymi alebo osmanskými.

Mesto je situované na juhu Turecka, v blízkosti sýrskych hraníc. V súčasnosti je jedným z popredných výrobcov mechanicky opracovávaných kobercov. V roku 2006 boli exportované koberce za približne 700 miliónov USD.
Top pamiatka: Gaziantep Zeugma Mosaic múzeum – najväčšie mozaikové múzeum na svete s celkovo 1700 m² mozaiky. Mnohé z nich boli objavené na rímskej strane Belkıs-Zeugma pred tým, než hrádza Birecik navždy zaplavila svoje blízke okolie.

8. Plovdiv, Bulharsko

4 000 p.n.l.

Plovdiv, druhé najväčšie mesto v Bulharsku, dlho súťažilo s hlavným mestom Sofiou. Pôvodne thrácka osada sa neskôr, ešte pred tým než podľahla Byzantskej a Osmanskej ríši, stala hlavným rímskym mestom.

Dnes je mesto etnicky a nábožensky rôznorodé s množstvom kostolov, mešít a synagóg, tak ako aj arménskymi kostolmi a gotickými katedrálami. Jeho tolerantný postoj a mnohoraká kultúra sú dôvodom, prečo sa mesto v roku 2019 stane Európskym hlavným mestom kultúry.

Top pamiatka: Plovdivské antické divadlo – skonštruované za vlády cisára Trajana. Divadlo bolo odkryté po podivnom zosuve pôdy v roku 1972. Teraz je už obnovené a využíva sa na špeciálne akcie a koncerty.

7. Sidón, Libanon

4 000p.n.l.

V Sidóne podľa kresťanských tradícií vykonal Ježiš svoj prvý zázrak – premenil vodu na víno. Nachádza sa na pobreží Stredozemného mora, 40 kilometrov od Bejrútu. Staré mesto Sidónu charakterizuje spleť krásnych zachovalých úzkych uličiek, ktoré pripomínajú bludisko, klenuté cestičky a množstvo mešít datovaných do umajjovských čias.

Hovorí sa, že Sidón navštívil sv. Pavol tak ako aj Alexander Veľký, ktorý sa samozrejme pokúšal toto veľké mesto dobyť.

Top pamiatka: Sidónsky morský hrad – skonštruovaný križiakmi. Nachádza sa na malom ostrove, ktorý je prepojený s pevninou kamennou hrádzou. Hrad bol zničený mamulekmi, aby zabránili križiakom vrátiť sa do regiónu. Neskôr ho zrekonštruoval Fakhreddine.

6. Fajjúm, Egypt

4 000 p.n.l.

Nachádza sa 100 kilometrov juhozápadne od Káhiry. Fajjúm zaberá časť, ktorá bola nazvaná Krokodilopolis – staroveké egyptské mesto, ktoré uctievalo posvätného krokodíla menom Petsuchos. Petsuchos žil v špeciálnom rybníkovom chráme a kŕmili ho kňazi darovanou potravou. Keď Petsuchos umrel, bol nahradený ďalším krokodílom.

Dnes v Fajjúme nájdete obrovské bazáre, mešity a kúpele s neďalekým jazierkom Qarun – populárne miesto na dovolenku pre mestských Egypťanov.

Top pamiatka: Wadi Elrayan – prírodná preliačina v západnej časti púšte Egypta pozostávajúca z dvoch jazier prepojených s egyptským vodopádom. Elrayan bol označený ako chránené územie v roku 1989, aby sa zachovali biologické, geologické a kultúrne zdroje.

5. Súsy, Irán

4 200 p.n.l.

Súsy je spomenutá v hebrejskej Biblii pod menom Shushan, hlavne v knihách Ester, Nehémiáša a Daniela. Hovorí sa, že Daniel a Nehemiáš žili v Súsach a že Ester sa tam stala kráľovnou, vydala sa za kráľa Ahasueurusa a zachránila židov pred genocídou. Mesto bolo potom premenované a dali mu pôvabnejší názov Shush.

Top pamiatka: Zámok v Súsach – postavený pod vedením francúzskeho archeológa Jean-Marie Jacques de Morgan v neskorých 90.-tych rokoch 19. storočia. Zámok je momentálne otvorený verejnosti ako múzeum. Bol poškodený vo vojne Irán proti Iraku v 80.tych rokoch 20. storočia, ale odvtedy bol obnovený iránskou vládou.

4. Damask, Sýria

4 300 p.n.l.

Povráva sa, že Damask bol obývaný už okolo roku 10 000 p.n.l., ale toto tvrdenie je veľmi diskutabilné. Jedno z najväčších historických miest si podmanil Alexander Veľký a mesto bolo tiež ovládané Rimanmi, Arabmi a Osmami.

Mesto sa stalo dôležitou usadlosťou po príchode Arménov, semitského národa z Mezopotámie, ktorý vytvoril sieť kanálov, ktoré sú stále používané mestskou modernou vodárenskou sieťou.

Top pamiatka: Umajjovská mešita – najväčšia turistická atrakcia mesta je vraj domovom lebky Jána Krstiteľa. Nachádza sa tam aj Saladinovo mauzóleum a moslimovia veria, že to je miesto, kde na Ježiš (ISA) vráti na konci našich dní.

3. Halab (Aleppo), Sýria

4 300 p.n.l.

Nachádza sa na križovatke niekoľkých počiatočných obchodných ciest. Halab ovládali Chetiti, Asýrčania, Arabi, Mongoli, Mamelukovia a Osmani.

V súčasnej dobe je mesto zapletené do občianskej vojny a prežilo si už poriadne búrlivú minulosť. Zemetrasenie v roku 1138 je uvedené ako tretie najsmrteľnejšie v histórii, hneď po zemetrasení v Shaanxi a Tangshan v Číne. Zemetrasenie bolo výsledkom polohy mesta, pozdĺž severnej časti Levantského riftu, zlomového miesta na hranici arabskej a africkej platne.

Top pamiatka: Halebská citadela – postavená v 13. storočí. Z citadely je úžasný výhľad na staré mesto. Je chránená v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tragickým faktom je, že citadela bola poškodená minulý rok pri bombovom výbuchu. BBC oznámila, že pozemné boje a vládne nálety zničili viac ako 60% starého mesta.

2. Byblos, Lebanon

5 000 p.n.l.

Byblos, ako mesto pomenovali Gréci, ktorí odtiaľ dovážali papyrus, je domovom fenického písma, prvej široko používanej abecedy na svete.

Nachádza sa na útese pieskovca, 40 kilometrov severne od Bejrútu. Mesto bolo nepretržite osídlené od neolitu. V súčasnej dobe sa mesto teší z rastúcej popularity a stáva sa z neho kultúrna turistická destinácia. Ponúka zmes antických ruín, piesočnatých pláží a malebné pohoria.

Top pamiatka: Hrad v Byblos – postavený križiakmi v 12. storočí. Hrad bol zbúraný Saladinom v roku 1190 a následne sa znovu prestavaný v roku 1197 po tom, čo sa križiaci znovu zmocnili mesta. Dnes stojí v blízkosti niekoľkých egyptských chrámov, rímskeho amfiteátra a fénickej ráľovskej nekropoly.

1. Jericho, palestínske územie

9 000 p.n.l.

Ak od brehu rieky Jordán uvidíte niečo sa trblietať, tak je to Jericho – pravdepodobne najstaršie mesto na svete. Archeológovia odkryli pozostatky 20 postupných usadlostí, ktoré sa datujú spred 11 000 rokov. Je potrebné však povedať, že mesto bolo medzi istými obdobiami opustené.

Mesto bolo obsadené Jordánskom od roku 1949 až do 1967, kedy bolo dobyté izraelskou armádou. V roku 1994 sa Jericho stalo prvým arabským mestom na západnom brehu, ktorému bola udelená administratívna autonómia na základe dohody medzi Izraelom a Organizáciou za oslobodenie Palestíny.

Top pamiatka: Kláštor sv. Juraja v Nachal Prat – postavený na konci 5.storočia Jánom z Téb, pričom kláštor je vtesaný do útesu. Tak ako aj iné pamiatky v najstarších mestách na svete, aj kláštor bol počas stáročí zničený a znovu obnovený a v súčasnej dobe je otvorený pre pútnikov a návštevníkov.

.src

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.