spanok sen
Jednohubky

5 mýtov o spaní, ktoré sú podľa odborníkov úplne klamstvá

Zlý spánok sa na človeku podpisuje viac, než by sme si boli ochotní priznať.

Určite ste už tieto názory počuli… A kto vie, možno sa nimi aj riadite.

Lenže je to hlúposť. Poriadna a nezmyselná. Prečítajte si prečo.

1

Doženiem to cez víkend

Nie, tak to jednoducho nefunguje. Chýbajúci kvalitný spánok rozhodne nejde dohnať tým, že človek dva dni v týždni prespí až doobeda. „Keď vám chýba spánok, stále bojujete s nedostatkom energie,“ tvrdí Pete Bils zo spoločnosti Sleep Number, ktorá sa výskumom spania dlhodobo zaoberá. Takýto spôsob spania podľa neho negatívne ovplyvňuje celý kardiovaskulárny systém, takže vaše telo potom nefunguje správne.

2

Spustená televízia mi pomáha zaspať

„Televízia v izbe ubližuje hneď troma spôsobmi. Po prvé tým často presúvate spánok na iné miesto (napríklad gauč), ďalej tiež sledovanie deja filmu často bráni zaspaniu a svetlo z televízie narúša pokoj organizmu, „vysvetľuje Bils.

3

Lepšie sa mi spí s miláčikom

Ľudia neodolajú svojim mačkám alebo psom a často s nimi trávia aj celé noci. Dokonca hovoria, že to ich spánku prospieva. Podľa Bilsa ide ale opäť o omyl. Výskumy zo Sleep Number totiž ukazujú, že ľudia pri spaní so zvieratami spia horšie – pretože sa boja, aby ich nepriľahli. „Veľa ľudí si to jednoducho nevie priznať, ale ich spánok je vďaka prítomnosti domáceho miláčika poznačený.“ hovorí.

4

Po večernej káve si môžem ísť rovno ľahnúť

Podľa Bilsa je samozrejme možné, že vo vašom prípade toto tvrdenie platí, ale ak to tak je, tak sa moc neradujte. Zaspávate totiž zrejme predovšetkým preto, že už dlhší čas „preťahujete“. „Kofeín je všeobecne povzbudzovač, takže keď po ňom zaspíte, je problém niekde inde. Je to rovnaké, ako keď zaspíte na chvíľu po ceste domov, keď idete z „bujarej oslavy“. Alebo ako keď porovnáte kvalitné jedlo a fast food. Oboje splní účel, ale len jedno vám prospeje, „tvrdí Bils.

5

Šlofík škodí

Je veľa ľudí, čo bojujú s únavou, ale nechcú si ani na chvíľu zdriemnuť, pretože si myslia, že spánok patrí len večeru. Tiež často tvrdia, že keby si ľahli, už by večer nezaspali. „Keď vo všeobecnosti spíte dobre, krátky odpočinok vám môže len prospieť. Takéto spanie potom dokonca zlepšuje náladu, zvyšuje produktivitu a ostražitosť.“

Poznáte nejaké ďalšie vety, ktoré sa často používajú?…

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť