Ešte v marci sa vedcom z holandskej univerzity podarilo vypestovať desať rôznych plodín na pôde, ktorá má podobné vlastnosti ako tá na planéte Mars. Na tieto účely ju poskytlo NASA. Plodiny síce vyrástli, no bol v tom jeden háčik – neboli jedlé.
Vedci sa obávali toho, že by obsahovali ťažké kovy ako kadmium či olovo, ktoré sú v tejto pôde prítomné. V súčasnosti však prichádzajú lepšie správy, ďalšie výskumy totiž preukázali, že zatiaľ štyri z nich neobsahujú nebezpečnú hladinu ťažkých kovov a dajú sa jesť.
Tím vedený ekológom Wiegerom Wamelinkom testoval reďkovky, rajčiny, hrach a pšenicu. Testovali ich na prítomnosť olova, kadmia, hliníka, niklu, medi, chrómu, železa, arzénu, mangánu a zinku. Žiadna z týchto zložiek sa v nebezpečnom množstve v skúmaných plodinách nenachádzala, Wamelink tvrdí, že výsledky sú veľmi sľubné. Niektoré koncentrácie ťažkých kovov boli dokonca nižšie ako tie, nájdené v plodinách vypestovaných na klasickej pôde. Okrem toho boli tiež testované na prítomnosť vitamínov, alkaloidov a flavonoidov.
NASA danú pôdu podobnú tej na Marse poskytla najmä z prostredia vulkánu na Hawaji, projekt výskumníkov podporuje. Bas Landsorp z neziskovej organizácie Mars One, ktorej cieľom je založiť kolónie na planéte sa k daným výsledkom vyjadril, že pre ich misiu je to nesmierne dôležité, keďže musia zaistiť produkciu jedla na Marse. Výsledky doktora Wamelinka a jeho tímu z univerzity Wageningen sú podľa slov šéfa organizácie Mars One významným krokom vpred.
Wamelink chce otestovať aj ďalšie plodiny, umožniť mu to môže prebiehajúca kampaň, ktorou ľudia projekt finančne podporujú. Ak prídu aj ďalšie úspešné zistenia so svojím tímom vraj plánujú usporiadať „marťanskú večeru“.