S kupovaním rôznych plastových fliaš s vodou sú spojené mnohé riziká, o ktorých sme nemali ani tušenia. Viete na čo všetko si treba pri takomto nákupe dať pozor?
Na každej plastovej fľaši by mal byť vyobrazený symbol indikujúci z akého plastu je daná fľaša vyrobená. Táto informácia je veľmi dôležitá, keďže každý druh plastu má v sebe určité chemikálie, ktoré pre ľudské telo môžu byť nebezpečné.
1
PET / PETE (Polyetyléntereftalát)
Najrozšírenejší druh plastu používaný v spotrebnom tovare. Vyrába sa z neho väčšina fliaš pre balenú vodu alebo nealkoholické nápoje a tiež početné množstvo obalov. Je určený výhradne iba na jedno použitie. Opakované použitie zvyšuje riziko množenia baktérií. Z týchto fliaš sa po čase môžu do nápoja začať uvoľňovať ťažké kovy a chemikálie, ktoré majú vplyv na hormonálnu rovnováhu nášho organizmu. Plasty typu PET je ťažké dekontaminovať a pre úplné očistenie vyžadujú škodlivé chemikálie.
2
HDP / HDPE (Polyetylén s vysokou hustotou – High-density polyethylene)
Tuhý plast používaný na výrobu fliaš pre saponáty, oleje, ďalej tiež hračky a niektoré plastové vrecia. Tento druh plastu neuvoľňuje prakticky žiadne chemikálie. Odborníci odporúčajú kupovať balenú vodu vo fľašiach s týmto označením. Sú totiž pravdepodobne najbezpečnejšie, ktoré nájdete na trhu.
3
PVC / 3V (Polyvinylchlorid)
Mäkký a pružný plast používaný na výrobu potravinovej fólie, fliaš na olej, detské hryzadlá, hračky a nespočetne veľa balení spotrebných tovarov. Uvoľňuje 2 toxické chemikálie, ktoré môžu mať vplyv na hormóny vo vašom tele. Odborníci odporúčajú kupovať produkty z alternatívnych plastov.
4
LDPE (Polyetylén s nízkou hustotou – Low-density polyethylene)
Tento plast nie je možné využiť pri produkcii fliaš, i keď do vody neuvoľňuje žiadne chemikálie. Avšak, aj napriek tomu nie je dobrý nápad kupovať jedlo v balení s týmto označením. Mohli by ste zjesť aj niečo iné, než ste si kúpili. Napríklad nejaké tie vysoko nebezpečné chemikálie.
5
PP (Polypropylén)
Do biela sfarbený alebo čiastočne priehľadný plast. Používa sa na výrobu balení sirupov alebo kelímkov od jogurtov. Je pevný a ľahký a má vynikajúcu tepelnú odolnosť – pri zahriatí sa netaví. Je teda relatívne bezpečný. Slúži tiež ako veľmi účinná bariéra proti vlhkosti, mastnote a chemikáliám.
6
PS (Polystyrén)
Ľahký, lacný plast so širokým využitím. Najčastejšie používaný ako penový polystyrén na výrobu jednorázových pohárov, boxov na donáškové jedlo, balení vajec a plastových piknikových príborov. Pri zahrievaní uvoľňuje niektoré karcinogénne látky. Je absolútne nevhodný na dlhodobé používanie ako nádoba na nápoje alebo jedlo.
7
PC alebo neoznačené plasty (Polykarbonát – Polycarbonate)
Často používaná pri výrobe športových fliaš na vodu a tiež nádob na jedlo. Ide o najnebezpečnejší plast, s ktorým sa môžete stretnúť. Táto kategória okrem PC plastov zahŕňa aj iné plasty, a preto recyklačné protokoly pre opätovné použitie nie sú štandardizované. Čo je najdôležitejšie je to, že tieto plastické hmoty dokážu vylúčiť do jedla alebo nápoja rozličné nebezpečné chemikálie. Ide hlavne o balenia z polykarbonátu vyrobených s použitím BPA (bisfenol A).