modre oci
Vesmír

Čo je to „krvavý“ Mesiac? Alebo prečo sa môže Mesiac javiť na oblohe ako červený?

Naša prirodzená družica je od Zeme vzdialená približne 384 400 kilometrov. Na nočnej oblohe ho môžeme najčastejšie vidieť najmä vo večerných hodinách, pričom je sfarbený v rôznych odtieňoch šedej farby.

Mesiac zohráva významnú úlohu pri udržiavaní sklonu osi rotácie Zeme v určitých medziach, čo má za následok stabilné striedanie ročných období z dlhodobého časového hľadiska. Mesiac sa podstatne podieľa na prílive a odlive na Zemi. Len pre zaujímavosť, ak by nebolo našej prirodzenej družice, tak by bol príliv podľa odhadov až o 75% menší. To by viedlo k narušeniu nielen všetkých pobrežných ekosystémov, ale aj globálnej klímy. Rovnako by prestali existovať aj ročné obdobia, ako ich dnes poznáme.

Z času na čas môže ale Mesiac „zmeniť“ farbu ma krvavočervenú. Samozrejme, naša prirodzená družica nezmení farbu fyzicky, ale javí sa nám tak z úplne iného dôvodu.

Prečo je Mesiac niekedy červený?

Za všetko môže naša planéta, Zem, vysvetľuje portál sciencealert.com. Dôvodom je, že Zem blokuje cestu fotónom zo Slnka a vrhá preto tieň. A hoci naša planéta je „hmota“, ktorú Slnko nepresvieti, tak v prípade atmosféry, je situácia o niečo inou. Atmosféra našej planéty je totiž dostatočne prehľadná na to, aby nejaké svetlo prepustila.

„Tenká vrstva plynu láme časť tohto svetla, zatiaľ čo častice suspendované v atmosfére môžu rozptýliť niektoré vlnové dĺžky viac ako iné, najmä kratšie „modré“ farby nad dlhšími „červenými“.“, vysvetľuje portál.

Tento lom a rozptyl znamená, že Zem vytvára kužeľovitý tieň so žiariacim, hrdzavým okrajom.

Naša prirodzená družica týmto zlomom prejde len niekoľkokrát do roka, a to vďaka relatívne malej veľkosti Mesiaca a jeho blízkosti k Zemi a preto, že obieha okolo Zeme v miernom sklone. Keď ale Mesiac prejde týmto bodom, tak zatiaľ, čo priame slnečné svetlo je úplne blokované, červenkasté svetlo vychádzajúce zo zemskej atmosféry sa ohýba. V dôsledku toho sa Mesiac javí „hrdzavý“. Inými slovami, farebnosť mesiaca sa mení v závislosti od toho, ako sa láme svetlo v zemskej atmosfére.

Mesiac môže mať ale aj iné odtiene

Možno ste to nevedeli, ale Mesiac môže mať aj iné farby. Môže napríklad byť i modrý. NASA tento jav nazýva „Super Blue Blood Moon“. Tento jav je ale oveľa zriedkavejší. Farba zatmenia sa mení v závislosti od podmienok východu a západu slnka okolo Zeme.

Už ste videli červený „Mesiac“? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo prostredníctvom sociálnych sietí.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.