V starovekom Egypte sa malachit používal na odvrátenie zla. Aztékovia považovali tyrkys za „kameň bohov“ a legenda z 15. storočia hovorí, že tyrkys stratil svoju farbu, keď bol jeho majiteľ v nebezpečenstve alebo sa mu nedarilo a svoj lesk znovu získal, keď nebezpečenstvo alebo choroba pominuli.
Staroveké európske kultúry verili v interakciu medzi kozmickým žiarením, drahými kameňmi a ľudskými bytosťami. Ak osoba nosí kameň, ktorý jej vyhovuje vzhľadom na planétu, ku ktorej je priradená, kamene túto energiu zväzujú a uvoľňujú pozitívne sily. Povera hovorí, že ak sa nosí nesprávny kameň, účinky sú opačné.
V staroveku sa tiež predpokladalo, že karneol má upokojujúci účinok na krv a hnev. V čínskej medicíne sa lazurit niekedy prikladal na poranené časti tela alebo sa používal v práškovej forme na choroby. Čína tiež vyvinula skutočnú nefritovú kultúru. Minerál nefrit stelesňuje čistotu a nesmrteľnosť, čo bolo pre Číňanov ešte dôležitejšie. Toto vnímanie má v Číne neprerušenú tradíciu až do súčasnosti. Wang Jingyi napríklad vyrába veľmi špeciálne podprsenky. Podstata spočíva v tom, že špeciálne vyvinutý materiál s aktívnym dýchaním obsahuje malé magnety a nefritové kamienky veľkosti gombíka sú všité do materiálu. Sú určené na rozprúdenie vlastnej energie tela. Číňania veria, že spodná bielizeň je účinným prostriedkom proti poruchám krvného obehu či menštruačným ťažkostiam.
Liečivé kamene z pohľadu vedy a psychológie
Používanie liečivých kameňov spadá do praxe alternatívnej medicíny a má staroveký pôvod. Moderné liečenie kameňmi je primárne založené na starodávnych ázijských zvykoch, ktoré zahŕňajú manipulácia so životnou energiou, ktorá sa prejavuje vo fyzickom tele a má nadprirodzenú podstatu. Hoci neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporovali existenciu sily liečivých kameňov so schopnosťou manipulovať s telesnými energiami, existujú však dôkazy podporujúce placebo efekt u tých, ktorí liečivé kamene používajú, píše portál univerzity Ohio State.
„Niektorí ľudia veria, že rôzne druhy kryštálov majú schopnosť očistiť telo od „negatívnej energie spôsobujúcej choroby. Existuje nespočetné množstvo správ o neoficiálnych príbehoch o kryštáloch, ktoré menia energiu človeka. Na druhej strane, pokiaľ ide o liečivé kryštály, ktoré odolajú nemilosrdnému zdokonaľovaniu vedecky založených experimentov, neexistuje žiadny dôkaz, že liečivé kryštály majú silu ovplyvňovať takéto energie.“, vysvetľuje portál.
Liečivé kamene majú údajne niekoľko rôznych vlastností, ktoré ovplyvňujú spôsob liečenia. Sila kameňa závisí od štruktúry, farby a elementárneho zloženia. Biskupi od nepamäti nosia v prsteňoch ametyst ako symbol čistoty duše. Môžu ho tiež uprednostňovať, pretože sa o ňom hovorí, že tlmí zmyselnú žiadostivosť. Pohľad modernej alternatívnej medicíny naznačuje, že ametyst má upokojujúci účinok. Existujú odporúčania, že ak si ním jemne prejdete po čele v prípade akútnej neuralgie alebo podobných nervových ťažkostí, príznaky sa zmiernia.
A hoci veda nemá priamo dôkaz, že rôzne kamene nám reálne pomáhajú, tak môžu pomáhať po psychickej stránke, ktorá je prepojená s fyzickým telom, najmä ak v účinky kameňov veríme. Preto môžeme povedať, že pomáhajú, hoci jasný dôkaz nemáme k dispozícii.