Určite ste už počuli, že muži sú z Marsu a ženy z Venuše. A hoci patríme do jedného živočíšneho druhu, tak existuje medzi nami viacero biologických rozdielov.
Vedci z York University najnovšie prišli so štúdiou, ktorá vrhá nové svetlo na biologické rozdiely v chorobách medzi mužmi a ženami, ktoré súvisia s obezitou. Vedci za týmto účelom sledovali rozdiely v samcoch a samičkách myší. Pre tých, ktorí nevedia, tak hoci sa ľudia a myši fyzicky na seba nepodobajú, tak zdieľajú mnoho spoločných genetických znakov a skúmaním fyziológie, anatómie a metabolizmu myši môžu vedci získať cenný prehľad o tom, ako ľudia fungujú.
Obezita je pre mužov vážnejším problémom ako pre ženy
Vedci zistili, že u mužov je väčšia pravdepodobnosť v porovnaní so ženami, že sa u nich vyvinú rôzne zdravotné problémy, ktoré sú spojené s obezitou. Ide napríklad o choroby ako sú kardiovaskulárne choroby, inzulínová rezistencia, cukrovka a podobne.
„Ľudia používajú modely hlodavcov na štúdium chorôb, ktoré sú spojené s obezitou – ako je cukrovka – ale zvyčajne vždy študujú samcov hlodavcov, pretože samice sú odolné voči vzniku rovnakých druhov chorôb,“ hovorí vedkyňa Yorku Tara Haasová. „Skutočne sme mali záujem preskúmať tento rozdiel, pretože pre nás to hovorilo o niečom skutočne fascinujúcom, čo sa deje u žien, čo ich chráni.“
Vedcom sa podarilo odhaliť, že keď sa myši stanú obéznymi, samiciam narastie veľa nových krvných ciev, ktoré zásobujú rozširujúce sa tukové tkanivo kyslíkom a živinami, zatiaľ čo samcom rastú oveľa menej.
„Brušný tuk u samíc myší mal viac krvných ciev ako tuk u samcov myší a to chránilo zdravie samíc myší, keď priberali na tuku v dôsledku jedenia potravy s vysokým obsahom tuku,..“, hovorí Haas. Ďalej dopĺňa: „Dospeli sme k záveru, že táto reakcia umožnila samičkám udržiavať zdravší tuk a lepšiu citlivosť na inzulín“
No tam to nekončí, samičky „mali navrch“ ešte v ďalšej oblasti. Výskumníci ďalej zistili, že samci boli náchylnejší na tvorbu zápalov v porovnaní so samicami.
„Bolo veľmi zarážajúce, aký rozsah procesov spojených so zápalom prevládal u mužov,“ spomína Haas. „Iné štúdie ukázali, že keď majú endotelové bunky takýto druh zápalovej reakcie, sú veľmi dysfunkčné a nereagujú na podnety správne.“
Pre tých, ktorí nevedia, tak endotelové bunky zohrávajú dôležitú úlohu v regulácii cievneho napätia tým, že produkujú látky, ktoré cievy buď zužujú alebo rozširujú. Vedci tento typ buniek, ako ich vybrali z tiel myší, sledovali, ako sa správali. Výsledkom bolo, že ženské endotelové bunky sa replikovali rýchlejšie, zatiaľ čo mužské endotelové bunky vykazovali väčšiu citlivosť na zápalový stimul.
„Nemôžete vychádzať z toho, že obe pohlavia budú reagovať na rovnakú sériu udalostí rovnakým spôsobom,“ hovorí Haas. „Toto nie je len problém súvisiaci s obezitou – myslím si, že je to oveľa širší koncepčný problém, ktorý zahŕňa aj zdravé starnutie. Jedným z dôsledkov našich zistení je, že nastanú situácie, keď liečba, ktorá je ideálna pre mužov, nebude ideálna pre ženy a naopak.“