spanie v posteli so psom a kvalita spanku
Ľudské telo, Veda a technika, Zvieratá

Zdieľate s vašim psom rovnakú posteľ? Pozrite sa, ako to môže ovplyvniť kvalitu spánku

Mnohí z nás po svojom boku majú aj domáceho miláčika, zväčša ide o psa alebo mačku. Tieto zvieratá s nami zdieľajú naše domácnosti pomerne dlhú dobu. Ako ukázala jedna z nedávnych štúdií, tak mačky začali s ľuďmi bývať približne 10-tisíc rokov dozadu. V prípade psov, naše spolunažívanie siaha ešte o niečo ďalej. Vedcom sa ešte v druhej polovici minulého roka podarilo objaviť najstaršie kosti domestikovaného psa, ktoré boli staré 17-tisíc rokov. Z toho vyplýva, že so psami ale aj mačkami máme pomerne dlhotrvajúcu históriu.

Podľa aktuálnych prieskumov približne polovica majiteľov domácich zvierat priznala, že zdieľajú so svojimi domácimi miláčikmi posteľ. No ako sa to môže odzrkadliť na kvalite spánku? Experti z UC San Diego Health upozorňujú na zaujímavú štúdiu, ktorá sa tejto problematike venovala podrobnejšie.

Necháte spať psa alebo mačku s vami v posteli? Takto sa to odzrkadlí na kvalite spánku

Určite je to príjemný pocit, keď vedľa vás leží chlpatý kamoš, ktorý je mäkký ako plyšák. Môže to navodiť pocit bezpečia, pohodlia a domova, no podľa výsledkov práce vedcov, to môže aj negatívne ovplyvniť  kvalitu vášho spánku.

Výskumníci zistili, že majitelia psov mali častejšie poruchy spánku a problémy so spánkom. Majitelia mačiek mali zase väčšiu pravdepodobnosť, že v noci budú trhať nohami. Vedci k týmto záverom prišli potom, ako sa podrobne pozreli na celoštátny prieskum zdravia. Pozreli sa na faktory spánku vrátane pocitu nepokoja, na proces zaspávania dlhšieho ako 15 minút a dĺžky spánku, ktorý trval menej ako šesť hodín.

Vedci sa najprv pozreli na premenné ako je vek, rodinný stav a podobne, ktoré majú vplyv na kvalitu spánku. No jedným z ďalších zistení bolo aj to, že majitelia psov mali väčšiu pravdepodobnosť spánkového apnoe a iných porúch spánku. Pre tých, ktorí nevedia, tak spánková apnoea je porucha spánku, pri ktorej dôjde k opakovaným prerušeniam dýchania počas spánku. Štúdia zistila, že väčšie percento potrebovalo lieky na spánok a zároveň sa prebúdzali s väčším pocitom nespokojnosti so spánkom. Majitelia mačiek medzitým častejšie chrápali a trhali nohami. Mali tiež väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy so zaspávaním a zotrvaním v spánku. No majitelia mačiek majú menšiu výhodu. Mačky sú totiž hlavne nočné zvieratá, čo sa odzrkadlilo v mierne menších rozdieloch v kvalite spánku s ľuďmi, ktorí mačku nemajú v porovnaní s ľuďmi bez psa a so psom.

Je to o kompromise

Ako sme v úvode naznačili, tak mať domáceho miláčika prináša so sebou aj viacero výhod, ak zabudneme na otravné vychádzky. Ide hlavne o benefity spojené s duševným zdravím, hovoria výskumníci.

„Domáce zvieratá majú veľmi pozitívny vplyv na duševné zdravie a depresiu a tiež ponúkajú pocit sociálnej podpory, takže mať domáceho maznáčika má veľa pozitív,“ povedal Wisnieski. „Ale, samozrejme, môžu existovať určité nevýhody, ak napríklad zaberajú miesto na posteli a vyrušujú vás, keď kráčajú a vystupujú z postele.“

Vedci preto konštatujú, že ak chceme mať lepší spánok, tak domácich miláčikov by sme mali držať mimo našej spálne, poďakujeme sa nám za to náš mozog a telo, ktoré sa počas noci lepšie regeneruje.

„Spíte, pretože si chcete dobiť batériu. Váš mozog musí byť nabitý. Všetky voľné radikály, ktoré sú prítomné v mozgu, musia byť… odstránené,“ povedal Kothare. „Spánok tiež reguluje telesnú teplotu. Spánok upevňuje pamäť a učenie.“, doplnil.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.