Pravdepodobne sa vám to už stalo, dali ste za pohárik vína alebo tvrdého alkoholu, a potom to z vás tiahlo aj niekoľko hodín a to aj napriek tomu, že ste si umyli zuby, zjedli mastné jedlo a podobne. Vedeli ste, že ak sa snažíte skôr vytriezvieť, tak vám káva a ani studená sprcha nepomôžu? A hoci môžete mať pocit, že sa cítite lepšie, tak ide skutočne len o pocit. Dôvodom je, že alkohol sa metabolizuje v pečeni a káva a ani sprcha nijako tento proces nevedia ovplyvniť.
No vráťme sa späť k téme, prečo máme v dychu alkohol a to aj niekoľko hodín potom, ako vypijeme. Začnime ale od „Adama“. Akonáhle prehltnete alkohol, tak ten sa nestrávi ako jedlo. Časť alkoholu sa absorbuje priamo jazykom a sliznicou úst. Zvyšok alkoholu dostane do žalúdka, absorbuje sa priamo do krvného obehu cez tkanivovú výstelku žalúdka a tenkého čreva, vysvetľuje portál Bowling Green State University.
Následne sa alkohol dostane do krvi a všetkých orgánov tela s výnimkou kostí, zubov a tuku. U väčšiny zdravých ľudí, krv obehne telo za približne 90 sekúnd. To znamená, že alkohol sa dostane všade pomerne rýchlo. Plné účinky alkoholu pocítite približne po 15 až 45 minútach od jeho vypitia. Nie je žiadnym tajomstvom, že alkohol je pre ľudské telo toxín. Inými slovami, ide o jed, ktorý sa musí neutralizovať a dostať von. Približne 10% alkoholu vylúči človek cez moč alebo dych.
Prečo alkohol máme v dychu? Lebo je prchavý
Je možné, že sa vám už stalo, že ste alkohol nechali zvetrať na vzduchu a keď ste ho potom vypili, mali ste pocit, že je slabší. V skutočnosti nejde len o pocit. Dôvodom je, že alkohol je prchavý a pri kontakte so vzduchom sa odparuje. To je aj dôvod, prečo v dychu možno cítiť alkohol. Keď sa alkohol dostane do kontaktu so vzduchom v pľúcnych alveolách, môže sa dostať von z tela dychom.
„Pretože alkohol je plynný a má tendenciu sa rozptyľovať, jeho molekuly sa nachádzajú vo vzduchu vo vašich pľúcach.“
Pre tých, ktorí nevedia, tak pľúcne alveoly sú malé vzduchové vaky, ktoré sa nachádzajú v pľúcach a sú základnou štruktúrou pre výmenu kyslíka a oxidu uhličitého medzi pľúcami a krvným obehom
Ako dlho trvá, kým vytriezvieme?
Ako sme už v úvode povedali, tak káva, studená sprcha a ani ďalšie triky, vám nepomôžu skôr vytriezvieť. Môžu vám pomôcť len cítiť s bdelejšie. Výnimku tvorí ale fyzická aktivita, ktorá zvyšuje metabolickú aktivitu organizmu. To napríklad podporuje cirkuláciu krvi, čo môže prispieť k rýchlejšiemu transportu alkoholu. No ak máte opicu, tak pravdepodobne sa vám moc cvičiť nebude chcieť. Treba ale doplniť, že rozdiel v tom, ako rýchlo vytriezviete, nebude zásadný. Preto najlepšie, čo môžete spraviť je, schovať sa pod perinu a riadne sa vyspať.
Vráťme sa ale späť k tomu, ako rýchlo človek dokáže vytriezvieť. Najdôležitejšiu úlohu tu zohráva pečeň, ktorá je zodpovedným orgánom za detoxikáciu alkoholu. Pečeňové bunky produkujú enzým alkoholdehydrogenázu, ktorá štiepi alkohol na ketóny rýchlosťou približne 0,015 g/100 ml/hodinu. U mužov je to zvyčajne rýchlosť približne jeden štandardný nápoj za hodinu. U žien to môže trvať o niečo dlhšie. Toto tempo ale treba brať len ako odrazový mostík a nie ako mantru. Dôvodom je, že na rýchlosť vytriezvenia vplývajú aj ďalšie faktory, ako je napríklad pohlavie, lieky, váha človeka a podobne.