bakteria
Ľudské telo

Viete, v ktorej časti nášho tela sa môžu nachádzať doposiaľ nepoznané druhy baktérií?

Rob Dunn, biológ zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne, sa rozhodol preskúmať tajomstvá, ktoré sa skrývajú v ľudskom pupku. Dunn a jeho tím zahájili projekt s názvom Biodiverzita pupku, v rámci ktorého už odobrali 340 vzoriek z pupkov a s nadšením dúfajú, že ich počet sa ešte znásobí, kým dosiahnu plný rozsah projektu, informuje web Hopkinsallchildrens.org.

Hlavným cieľom projektu je zistiť, aké mikroorganizmy sa nachádzajú v pupkoch ľudí. A ako samotný výskum prebieha? Účastníci odpovedajú na sériu otázok, vrátane pohlavia a tvaru pupku a potom poskytnú vzorku steru z pupka získanú pomocou vatového tampónu. Tieto vzorky odhaľujú mikrokozmický svet žijúci v našom pupku, ktorý sa môže na prvý pohľad javiť ako čistý, no je plný mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú na našej koži. Tieto vzorky sa následne umiestnia do špeciálne pripravených misiek, kde môžu baktérie rásť. Výskumníci následne študujú tieto vzorky a analyzujú, aké druhy baktérií sa v pupku nachádzajú.

Doteraz boli najčastejšie nájdené kolónie baktérií Staphylococcus epidermidis a Micrococcus luteus, ale Dunn a jeho tím objavili aj vzácnejšiu baktériu s názvom Enterococcus mundti, ktorá bola nájdená práve v Dunnovom pupku. Hoci väčšina baktérií, ktoré žijú na našej koži, nie je škodlivá, Dunn a jeho tím sa zaujímajú aj o baktérie, ktoré môžu produkovať antibiotiká, čo znamená, že tieto baktérie môžu zabraňovať rastu iných druhov baktérií v našom pupku.

Je možné, že nájdené baktérie budú pre vedu úplne nový druh

Len zlomok účastníkov štúdie má takzvané vypuklé pupky, čo znamená, že ich pupok vyčnieva, zatiaľ čo väčšina ľudí má pupky skryté, kde sa baktérie môžu ukryť a rásť. Prvé výsledky ukazujú, že druhy baktérií v pupku starších ľudí sa líšia od druhov nájdených u mladších ľudí. Táto skutočnosť vyvoláva otázku, prečo sa tak deje a Dunn a jeho tím sa pokúšajú nájsť odpoveď. Biológ a jeho tím extrahujú bakteriálnu genetickú informáciu z pupkov a jej doslovným prečítaním vedia, ktoré druhy baktérií žijú na koži.

 „Keď to bude hotové, nepochybne nájdeme niekoľko veľmi vzácnych druhov, niektoré z nich sú pre vedu pravdepodobne nové,“ povedal Dunn.

Napriek tomu, že väčšina ľudí tvrdí, že si pupok umýva mydlom, 14 % ľudí uviedlo, že to nikdy nerobí. Dunn však zdôrazňuje, že väčšina baktérií žijúcich na našej koži nie je škodlivá a používanie antibakteriálnych produktov môže spôsobiť nerovnováhu v mikroflóre a zvýšiť riziko ochorení.

Rob Dunn a jeho kolegovia budú naďalej podávať správy o projekte Biodiverzita pupku a ďalších výskumných projektoch, ktoré sa venujú mikroorganizmom a ich vzťahu k ľudskému zdraviu. Ich práca nám pomáha lepšie pochopiť mikroskopický svet, ktorý žije na a vo vnútri nás, čím sa otvárajú dvere k novým objavom o tom, ako funguje náš organizmus.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.