preco je more slane
Jednohubky, Zaujímavosti

Viete, prečo sú moria a oceány slané, keď voda na súši je sladká?

Leto je časom, kedy si mnohí chodia oddýchnuť k moru. Jedná z hlavný vlastnosti mora alebo oceánu je, že sú slané. Pravdepodobne ste nikdy nerozmýšľali nad tým, prečo je tomu tak, ale brali ste to ako fakt. Ak ste nad tým predsa len premýšľali a nedošli ste na odpoveď, tak vám ju nižšie prezradíme spolu s portálom oceanservice.noaa.gov, ktorý sa na túto problematiku pozrel bližšie.

Prečo sú moria alebo oceány slané?

Oceány pokrývajú asi 70 percent zemského povrchu a približne 97 percent všetkej vody na Zemi a je slaná.

Pravdepodobne nikoho neprekvapíme tým, že voda na súši je sladkou. No pre mnohých môže byť zistenie, že sladká voda je jedným z hlavných zdrojov slanosti morí a oceánov, prekvapením. No nejde o jediný zdroj slanosti. Poďme ale pekne po poriadku.

Ako prispieva voda zo súše k slanosti morskej vody? Súvis to má s dažďom a tým, ako dážď reaguje so skalami. Dažďova voda je mierne kyslá, výsledkom čoho je, že eroduje skaly. Ak sa pýtate, čo spôsobuje, že voda je mierne kyslá, tak tu hrá dôležitú úlohu vzduch, ktorý obsahuje určité množstvo rozpusteného oxidu uhličitého. Dažďová voda, keď dôjde do kontaktu so skalami, spôsoby uvoľňovanie iónov, ktoré sú odnášané do potokov a riek, ktoré nakoniec ústia do oceánov či morí. Okrem iného, keď riečna voda preteká cez zemský povrch, rozpúšťa minerály a soľ, ktoré sú rovnako odnášané.

Teraz sa možno pýtate, prečo nie sú potom aj potoky a rieky slané. Odpoveď je, že mnohé z rozpustených iónov využívajú organizmy v oceáne a sú odstránené z vody. V riečnych ekosystémoch môžu rastliny, mikroorganizmy a pôdna mikroflóra odstrániť alebo zmeniť niektoré minerály a soli, čím znižujú ich koncentráciu vo vode. Zároveň je potrebné povedať, že voda v riekach má tendenciu mať krátky rezidenčný čas, čo znamená, že rýchlo preteká cez riečne systémy a dosiahne oceán skôr, než by mohli byť procesy, ktoré zvyšujú slanosť, významné.

Soľ prichádza aj zdola

Prejdime ale ku ďalšiemu významnému zdroju soli vo vode. Oceánske prieduchy na morskom a oceánskom dne, zohrávajú rovnako významnú úlohu, prečo je voda slaná. Ak by ste sa ponorili na dno morí a oceánov, tak by ste mohli vidieť masy minerálov a oxidu uhličitého, ktoré unikajú zo zemskej kôry smerom hore. Tieto prieduchy prispievajú rozpustenými minerálmi do oceánov, čo je jeden z dôvodov, prečo sú oceány slané, vysvetľuje portál usgs.gov.

Okrem iného k slanosti morí a oceánov prispievajú aj soľné kupoly. Ide o obrovské ložiská soli, ktoré sa nachádzajú v podzemí a pod morom po celom svete.

Posledným procesom, ktorý dodáva soli do oceánov, je podmorský vulkanizmus, erupcie sopiek pod vodou. Je to podobné predchádzajúcemu procesu v tom, že morská voda reaguje s horúcou horninou a rozpúšťa niektoré minerálne zložky.

Mimochodom, ak by vás zaujímalo, koľko soli by ste našli v moriach a oceánoch, tak predstavujú približne 3,5% z celkovej váhy vody.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.