Pre jesenné počasie je typické, že listy stromov menia farby a tie postupne začnú opadávať. No zaujímavosťou je, že nielen rastliny prechádzajú v tomto období výraznejšími zmenami. Zmeny pociťujú aj ľudia. S príchodom jesenných mesiacov je niečo, čo mnohí z nás začnú pociťovať výrazne intenzívnejšie a to je vypadávanie vlasov. Najmä v októbri a novembri sa zdá, že na našich kefách na vlasy či na oblečení ostáva viac vlasov ako obvykle. Ale prečo k tomu dochádza a ako s tým môžeme bojovať? Téme sa podrobnejšie venoval portál thehairfuel.com.
Ľudia majú prirodzene tendenciu strácať 50 až 100 vlasov denne, čo je priama súčasť cyklu rastu vlasov. Každý prameň vlasov má svoj životný cyklus, ktorý trvá 2 až 6 rokov a počas ktorého rastú vlasy normálne. Avšak asi 10 percent našich vlasov môže byť v takzvanej kľudovej fáze, v ktorej vlasy postupne vypadávajú. Nie však okamžite. V skutočnosti to môže trvať až 3 mesiace, kým vlasy opustia vlasový folikul.
Štúdie ukazujú, že ľudia zažívajú zvýšenú aktivitu v kľudovej fáze vlasov počas letných mesiacov, hlavne v júli a na začiatku augusta. Tieto vlasy potom vypadnú až o 90-100 dní neskôr, čo sa zhoduje s obdobím od polovice októbra do novembra, známym ako jesenné vypadávanie vlasov.
Čo je príčinou, že naše vlasy vypadávajú vo väčšom množstve?
Príčiny tohto fenoménu nie sú úplne jasné, ale niektorí odborníci naznačujú, že letný stres spôsobený horúčavami môže byť faktorom, rovnako ako evolučná teória, ktorá hovorí o potrebe našich príbuzných primátov, ktorí menili svoju srsť pred chladnými zimnými mesiacmi. Hormonálne zmeny vrátane nižšej aktivity štítnej žľazy, môžu tiež prispievať k vypadávaniu vlasov. Ďalším faktorom môže byť životný štýl. Aj keď sme možno leto trávili oddychom, niektoré zmeny v správaní, ako starostlivosť o deti, plánovanie dovoleniek, nezvyčajná strava a nedostatočný spánok, môžu spôsobiť stres, ktorý ovplyvňuje zdravie vlasov.
No okrem iného môže prispieť k väčšiemu vypadávaniu vlasov aj zmena teploty a vlhkosti, čo môže ovplyvniť ich stav vlasov. Suchý vzduch môže spôsobiť vysušenie vlasov a pokožky hlavy, čo môže viesť k zvýšenému vypadávaniu vlasov.
S blížiacou sa jeseňou môže nielen vypadávanie vlasov nabrať na intenzite, ale aj rast vlasov sa spomalí. Preto je dôležité venovať viac pozornosti starostlivosti o vlasy pred nadchádzajúcou zimou. Existuje však niekoľko spôsobov, ako padaniu vlasov zabrániť alebo ho aspoň zmierniť.
Keďže nezdravé telo nie je schopné produkovať zdravé vlasy, jeseň ponúka príležitosť začať sa starať o seba a svoje vlasy. Pomocou správnej starostlivosti a pozornosti môžeme udržať naše vlasy zdravé aj počas jesenných mesiacov. Predovšetkým sa treba zamerať na užívanie vitamínov na podporu rastu vlasov a zabezpečiť si dostatočný príjem vlákniny a bielkovín v strave. Starostlivosťou o pokožku hlavy podporíme prietok krvi a následne aj rast nových vlasov. Takisto trávením času vonku prispievame nielen k svojej psychickej pohode, ale aj k zdravej korune krásy.