alkoholizmus a alkohol
Zdroj Vedelisteze.sk, DALLE, ChatGPT
Ľudské telo, Veda a technika

Nový výskum prináša alkoholikom nádej na lepší život. Aj malá zmena môže ich život zmeniť k lepšiemu

Alkoholizmus predstavuje vážny problém vo svetovom meradle, ovplyvňujúc nielen osobné, ale aj pracovné a sociálne vzťahy jednotlivca, dokonca aj pri nízkej konzumácii alkoholu.

Definícia závislosti od alkoholu nie je jednoduchá. Charakteristickými príznakmi sú nekontrolovateľná túžba po alkohole a strata sebakontroly, ktorá vedie k neschopnosti prestať piť, aj keď sa začína len s jedným malým pivom. Rovnako alarmujúci príznakom, že niečo nie je v poriadku, je aj narastajúca odolnosť voči alkoholu, kedy človek potrebuje viac alkoholu na dosiahnutie rovnakej úrovne intoxikácie.

Identifikácia zlomového bodu, kedy sa človek stáva alkoholikom, je zložitá. Závislosť sa môže objaviť po prvom vypitom drinku alebo nikdy, aj keď človek pije veľa. Závislosť je možné chápať ako neschopnosť prestať piť napriek negatívnym dopadom na zdravie, sociálne a rodinné životy. Prípadne, keď potrebujeme urobiť niečo neodkladné a vieme o tom dopredu, no poháriku neodoláme. Ak sa tieto situácie opakujú, tak je to už závažný problém.

V našej spoločnosti sa často stretávame s predstavou, že alkoholizmus postihuje prevažne staršiu generáciu. Nová štúdia z University of Southern Denmark poskytuje hlbší pohľad na túto problematiku. Podľa výskumníkov dokonca malé zmeny v pití môžu výrazne prispieť k lepšiemu životu ľudí nad 60 rokov.

Podľa výskumu existuje názor, že alkoholizmus u starších ľudí je nevyliečiteľný a že presviedčať dôchodcov, aby prestali piť a vyhľadali pomoc, je zbytočné. Tento pohľad sa objavuje nielen medzi odborníkmi, ale aj v širokej verejnosti. Nie je to ale pravda, ukazujú výsledky práce výskumníkov.

Nový výskum však ukázal, že aj obmedzenie alkoholu u ľudí v zrelšom veku môže významne zlepšiť ich kvalitu života, bez nutnosti úplnej abstinencie. Autori štúdie zdôrazňujú, že ich cieľom nie je podporovať alkoholizmus, ale bojovať proti rozšírenému mýtu.

Jeppe Tryggedsson, jeden z autorov štúdie, tvrdí, že v prípadoch ťažkého alkoholizmu nie je vždy možné dosiahnuť úplnú abstinenciu.

Výskumníci pracovali s dobrovoľníkmi v dôchodkovom veku a skúmali ich kvalitu života pred a po ročnej liečbe, počas ktorej buď úplne abstinovali alebo znížili množstvo konzumovaného alkoholu.

Výsledky ukázali, že obmedzenie pitia viedlo k zlepšeniu kvality života v rôznych aspektoch, ako je fyzická kondícia, zdravotný stav, nálada a sociálny život.

Tryggedsson priblížil, že ich práca ukazuje účinnosť liečby starších pacientov na alkoholizmus a že dokonca aj obmedzenie alkoholu môže zabrániť ďalšiemu zhoršovaniu ich života.

Tieto zistenia môžu inšpirovať lekárov a terapeutov, aby poskytovali pomoc aj starším osobám, kde sa liečba môže zdať ako neefektívna.

Záverom treba povedať, že niečo podobné môžeme očakávať aj u mladších ľudí, ktorí keď obmedzia konzumáciu alkoholu, tak pocítia benefity vo svojom život. Preto, bez ohľadu na to, koľko máte rokov, prípadne vám blízka osoba, ktorá pije alkohol v neprimeranom množstve, je na čase, aby ste urobili aspoň malý krok k lepšiemu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.