Uhorky patria medzi obľúbenú zeleninu, ktorá častokrát končí v nákupnom košíku a potom v šaláte. Možno si si to už všimol, jej šupka častokrát býva na predajnom pulte lesklou. Dôvodom je, že je pokrytá špeciálnym voskom.
Najčastejšie ide o karnaubský vosk (z palmových listov) či parafín (syntetický vosk). Rozmýšľal si ale niekedy nad tým, prečo sa uhorky zvyknú voskovať? Poďme sa na túto tému pozrieť nižšie spolu s webom simplyrecipes.com.
Prečo sa uhorky voskujú?
Možno by ťa to nenapadlo, ale uhorky majú prirodzenú ochrannú vrstvu, ktorá sa ale pri ich spracovaní po zbere zmýva. Producenti uhoriek ich následne voskujú. Ten následne napodobňuje vosk prirodzene produkovaný uhorkami.
Ak sa pýtaš na dôvod, prečo sa voskujú, tak vosk zabraňuje scvrknutiu uhoriek a zlepšuje ich vzhľad.
Účelom vosku je ochrana uhorky počas spracovania, prepravy a skladovania. Uhorky napríklad prirodzene strácajú vlhkosť, no vosk im ju pomáha udržať o niečo dlhšie. Možno si to nevedel, ale uhorky majú vysoký obsah vody (až 95 %), čo ich robí náchylnými na vysychanie. Voskovanie vytvára na ich povrchu ochrannú vrstvu, ktorá spomaľuje stratu vlhkosti a predlžuje ich trvanlivosť. Len pre zaujímavosť, životnosť navoskovanej uhorky v porovnaní s nenavoskovanou, môže byť (v závislosti od podmienok skladovania) dlhšou aj o sedem dní a viac.
Pravdou ale je, že nie všetky odrody uhorky sa vždy voskujú. Napríklad uhorky pestované v skleníku, zvyčajne známe ako bezsemenné uhorky, odroda s tenkou šupkou, nie sú voskované. Sú ale častokrát zabalené do plastovej fólie.
Môže to vyzerať ako nezmysel, ale fólia rovnako dokáže predĺžiť ich životnosť na raz toľko, ako by vydržali bez nej. Keď sa takto zabráni vyhodeniu viac ako približne 1,1 % uhoriek, tak to má pre prírodu pozitívny efekt. Ak by ťa o tejto téme zaujímalo viac, tak sme sa jej venovali v tomto článku.
Lesklý povrch je viac atraktívny pre zákazníkov
Voskovanie tak predlžuje trvanlivosť uhorky, čím sa znižuje plytvanie potravinami. Ale to nie je jediný dôvod, prečo sa voskujú. Samozrejme, okrem toho, že potravinársky vosk pomáha uchovať uhorku o niečo dlhšie čerstvou, tak zároveň voskované uhorky, vďaka tomu, že majú lesklý povrch, tak pôsobia atraktívnejšie pre zákazníkov. Je teda väčšia šanca, že siahneš po uhorke v obchode, keď bude na prvý pohľad vyzerať sviežejšou.
Je voskovaná uhorka nebezpečnou na konzumáciu?
Väčšinou sa používa na voskovanie uhoriek jedlý vosk, ktorý zabraňuje strate vlhkosti a spomaľuje oxidáciu. Takýto vosk musí spĺňať prísne bezpečnostné predpisy a nepredstavuje pre teba priame ohrozenie.
Ale aj napriek tomu, že je zdravotne nezávadný, tak sa odporúča tento vosk zmyť predtým, ako uhorku skonzumuješ. Dôvodom je, že vosk môže potenciálne zachytávať nečistoty alebo baktérie z manipulácie v obchode.
Mimochodom, ak by si nevedel, tak vosk sa často aplikuje aj na iné druhy zeleniny a ovocia, napríklad jablká, citróny, limetky, pomaranče, baklažán a ďalšie.