Či už máš mačku alebo psa, určite poznáš ten večný boj medzi ich majiteľmi o to, ktorý druh zvieraťa je inteligentnejší. Táto téma sa rozoberá už dlhé roky, konkrétne od času, kedy boli domestikované prvé psy a mačky. Len pre zaujímavosť mačky s nami začali zdieľať domácnosť približne 10-tisíc rokov dozadu, zatiaľ čo psy nám robia spoločnosť už viac ako 18-tisíc rokov. Vráťme sa ale späť k téme.
Inteligenciu psov môžeme pozorovať vo vykonávaní príkazov, ktoré im dávame. No majitelia mačiek tvrdia, že aj keď mačka nepočúva tvoje príkazy, jej vypočítavosťou a nezávislosťou môže preskočiť psiu inteligenciu. Tak kde je pravda? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.
Inteligencia u zvierat
Mačky
Ako uvádza portál bondvet.com mačky a psy majú inú úroveň inteligencie, a vyjadrujú ju rôznymi spôsobmi. Inteligencia mačiek sa prejavuje v ich lepšej vlastnosti riešiť problémové situácie a vo vytrvalosti pri ich riešení. Len si spomeň, koľko času strávi tvoja mačka tým, aby otvorila nejakú nádobu napríklad od granúl, alebo skrinku, v ktorej sú schované maškrty.
Prednosťou mačiek je taktiež skvelá pamäť vďaka hipokampusu, ktorý je u nich lepšie vyvinutý. Dokážu rozpoznať známe a neznáme tváre zvierat či ľudí. Taktiež si dokážu zapamätať usporiadanie predmetov, ktoré predtým videli. Vďaka týmto kognitívnym schopnostiam sa vyznačujú dobrou priestorovou pamäťou.
Psy
Naopak psy majú väčší mozog a viac nervových buniek. Vďaka tomu majú lepšiu sebakontrolu. Taktiež sa jednoduchšie učia a vykonávajú zadané povely. Ich inteligencia však nekončí len pri lojalite a vlastnosti zvládať výcvik.
Psy sa vyznačujú vysokým stupňom sociálnej inteligencie. To znamená, že dokážu chápať a reagovať na podnety od ľudí či iných psov. Majú vysokú úroveň porozumenia jazyka. Čo je prekvapivé dokážu reagovať na viac ako 200 slov a fráz, čo je úroveň jazykových schopností približne dvojročného dieťaťa.
Taktiež majú pokročilú čuchovú inteligenciu, čo sa využíva aj pri policajných zásahoch napríklad na vyhľadávanie drog. Taktiež si vedia zapamätať tvár človeka, ktorého nevideli aj niekoľko rokov.
Čo hovorí výskum?
Z prvej štúdie, ktorá spočítala počet kortikálnych neurónov v mozgu mnohých mäsožravcov vrátane psov a mačiek, vieme odpoveď. Profesorka psychológie a biologických vied Suzana Herculano-Houzel vyvinula metódu na presné meranie počtu neurónov v mozgu a zistila, že psy ich majú oveľa viac ako mačky. Ak chceme hovoriť o konkrétnych číslach, tak psy majú okolo 530 miliónov kortikálnych neurónov, zatiaľ čo mačky len okolo 250 miliónov, približujú vedci z vanderbilt.edu. Len pre porovnanie, človek ich má okolo 16 miliárd.
„Verím, že absolútny počet neurónov, ktoré zviera má, najmä v mozgovej kôre, určuje bohatstvo ich vnútorného duševného stavu a ich schopnosť predpovedať, čo sa stane v ich prostredí na základe minulých skúseností,“ vysvetlil Herculano-Houzel.
Z toho vyplýva, že psy majú biologický predpoklad dokázať urobiť v živote oveľa zložitejšie a flexibilnejšie veci ako mačky.
Inteligenciu psov premenenú na ich konanie môžeme vidieť aj u záchranných či vodiacich psov. Tie sa často musia rozhodovať aj za človeka a dostávajú sa aj do situácií, v ktorých nie sú naučené konať, a spoliehajú sa na vlastnú inteligenciu.