V dnešnej dobe sa kladie čoraz väčší dôraz na to, čo konzumujeme. Pri výbere jedál dbáme na to, aby sme sa stravovali čo najzdravšie, a kontrolujeme rôzne parametre, ako sú tuky, cukry či minerály. Tak ako dbáme na svoju stravu, čoraz viac sa staráme aj o výživu našich miláčikov. Avšak nebolo to vždy tak, že naši domáci miláčikovia mali rovnako pestrú stravu ako my.
Biele psie hovienka
V súčasnosti sa s týmto javom stretávame len zriedkavo, no do 90. rokov bolo biele psie exkrementy bežným úkazom. V čase, keď nebola strava pre psov taká rozmanitá, dostávali krmivo bohaté na mäsovú a kostnú múčku. Táto múčka obsahovala vysoké množstvo vápnika.
Aj keď je vápnik dôležitý pre rast a vývoj psov, musí sa podávať v správnej miere, pretože pes dokáže spracovať len obmedzené množstvo. Dá sa to prirovnať k ľuďom, ktorí konzumujú nadmerné množstvo vitamínových doplnkov. Ich telo prebytočné látky vylúči napríklad tmavším močom.
Pri nadmernom príjme vápnika z krmiva sa psy bránili jeho nadbytku vylučovaním prostredníctvom stolice. Avšak táto stolica nebola biela ihneď po vylúčení. Snehobiela farba sa objavila až v dôsledku silného slnečného žiarenia. Pri teplom a suchom počasí sa voda zo stolice odparila a vápnik na jej povrchu vytvoril biely povlak. Tento povlak pozostával z čistého vápnika, čo spôsobilo biele sfarbenie.
You know we’re in tough times when the white dog shit starts making an appearance. @Coldwar_Steve pic.twitter.com/PogEm3eSYo
— Paul (@El_Pleen) March 22, 2020
Prečo už dnes nevidíme biele psie hovienka?
Po 90. rokoch sa receptúra krmív pre psov výrazne zmenila. Hlavnou úpravou bolo vyváženie pomeru vápnika a ostatných minerálov. Táto zmena viedla k lepšiemu vstrebávaniu živín a biele hovienka sa stali oveľa zriedkavejšími. Dnes na nich prakticky vôbec nenarazíš.
Dnes sa môže biela stolica objaviť, ak pes konzumuje veľké množstvo kostí alebo krmiva s vysokým obsahom vápnika. Portál IFLScience.com uvádza, že niektorí majitelia psov prešli na vegánsku stravu pre svojich miláčikov, pričom tvrdia, že ide o najzdravšiu a najmenej nebezpečnú alternatívu. Toto tvrdenie je však subjektívne a stále ostáva predmetom diskusií.
Nech už sú názory na túto tému rôzne, jedno je isté, nahradenie kostnej múčky vyváženejším krmivom bolo pre zdravie psov jednou z najlepších zmien vo výžive.
Čo robiť, ak má tvoj pes biele hovienko?
Dospelý pes by mal byť schopný spracovať nadbytočný vápnik alebo ho vylúčiť. Ak však dostáva príliš veľa vápnika, môže dôjsť k hyperkalcémii, teda k nadbytku vápnika v tele, čo môže byť pre psa toxické. Preto je dôležité kontrolovať množstvo vápnika v jeho potrave.
Ak sa biela stolica u tvojho psa objavuje pravidelne, aj napriek tomu, že sleduješ jeho stravu, je vhodné navštíviť veterinára. Biele sfarbenie stolice totiž môže signalizovať aj iné zdravotné problémy, ako sú tráviace ťažkosti, črevní parazity, plesne či bakteriálne infekcie.