wikimedia commons
Nezaradené

Čisto teoreticky: Aké by mohol mať Jágr štatistiky nebyť výluk a KHL?

Jaromír Jágr. Hokejový pojem. Číslo 68, hrajúca legenda, momentálne s náskokom najstarší hráč najslávnejšej hokejovej ligy sveta. Ikona českého športu, rodák z Kladna, člen Triple gold clubu (víťaz olympiády, majstrovstiev sveta aj Stanleyho pohára).

Aktuálne (ku dňu 20.2.2017) má 1902 kanadských bodov. Z aktívnych hráčov je mu najbližšie Kanaďan Joe Thornton s 1380 bodmi. V bodovaní už vyššie Jágr v historických rebríčkoch neposkočí, the Great One alias Wayne Gretzky je absolútne nedostihnuteľný (2857 bodov). Ale v počte strelených gólov sa ešte môže český matador predbiehať. Je celkovo tretí a na druhého, legendárneho Gordieho Howa, stráca 41 gólov. Vo veku 45 rokov to možno vyznie zvláštne, ale ambícia českého hokejistu je jasná – hokej chce hrať do 50tky. A možno ešte dlhšie, veď ktovie.

Jarda Jágr začal s hokejom v Kladne, kde udivoval od mala. Hneď po drafte sa presunul do NHL, dve sezóny sa „zahrieval“ a potom už mal 11 ročníkov za sebou viac ako bod na zápas. Jeho najproduktívnejšia sezóna bola 1995/96, kedy nazbieral 149 bodov (62+87). Dnes niečo nepredstaviteľné, pretože v NHL sa viac bráni a padá v priemere menej gólov ako pred pár rokmi. Magickú stobodovú hranicu prekonal Jágr 5-krát a 50-gólovú 3 razy.

Ak chce mať hráč takéto úchvatné čísla, musí to byť veľký talent, musí vynaložiť obrovské úsilie byť lepší ako ostatní a musia sa mu vyhýbať zranenia. Kombinácia týchto troch vecí vytvára mozaiku legiend. O talente sa asi baviť nemusíme. Čo sa týka úsilia, Jágr je známy tvrdými tréningami, neraz aj uprostred noci. Možno je to spôsobené aj tým, že ostatní starší hráči už majú rodinné povinnosti. Tie zatiaľ českého hokejistu akosi obchádzajú a tak má čas plne sa venovať svojej najväčšej láske – hokeju. A do tretice – Jágr za svoje pôsobenie v NHL nevynechal veľa stretnutí, čiže väčším zraneniam sa vyhýbal.

Ako jeden z mála hráčov (a možno jediný) zažil až trikrát výluku v NHL. A práve pri tomto sa pristavíme. Aj keď sa mu vyhýbali veľké zranenia, kvôli lockoutom prišiel o poriadnu porciu zápasov. Počas výluky 94/95 odohral 48 zápasov namiesto 82. Výluka 04/05 postihla celú sezónu a prakticky ju vymazala. A v sezóne 12/13 odohral 45 stretnutí (zo 48 možných). V Kladne sa zakaždým tešili, že uvidia svojho miláčika brázdiť domáce klzisko, ale, suma sumárum, kvôli štrajkom prišiel o 153 zápasov!

O ďalšie NHL zápolenia prišiel v sezónach 08/09 až 10/11, kedy si odskočil hrať hokej do ruskej KHL. Česká hviezda tým pádom mohla reprezentovať svoju krajinu aj počas sezóny a zakaždým aj na MS. No kvôli tomu Jágr prišiel o ďalších 246 eventuálnych zápasov. Potom sa však vrátil do zámoria a napriek vyššiemu veku sa opäť zaradil medzi elitu.

A teraz trochu počtov: aké by mohol mať tento fenomenálny športovec štatistiky, keby v NHL počas jeho aktívnej kariéry neboli štrajky nešiel by na tri roky do Ruska?

K dnešnému dňu sú jeho čísla impozantné – 1686 zápasov, 760 gólov, 1142 asistencií, 1902 bodov. V priemere 1,13 bodu na zápas.

Dodnes v NHL vynechal 107 zápasov základnej časti, takže ak bol v lige, nastúpil na 93,7 % zápasov svojich tímov.

O 153 zápasov prišiel kvôli štrajkom a o 246 kvôli pôsobeniu v KHL. Z týchto 399 odpočítajme 6,3 % zápasov, teda priemerný počet tých, v ktorých pre rôzne dôvody nenastúpil. Vyjde nám cca 374 zápasov, v ktorých by mohol figurovať nebyť štrajkov a odchodu do Ruska. Pripočítajme ich do jeho štatistík a vyjde nám číslo 2060. Ak by teda odohral takýto počet zápasov, jeho štatistiky by s jeho priemerom 1,13 bodu na zápas mohli vyzerať takto – 929 gólov, 1395 asistencii, a teda 2324 bodov. V tabuľke strelcov NHL by teda predstihol Gretzkeho a vyhrieval sa na piedestále. V bodovaní by za sebou nechal približne takú priepasť, aká by bola medzi Gretzkym a ním samotným.

Toto všetko je však iba hypotéza a hra s číslami, realita je iná, avšak taktiež úchvatná. Uvidíme, či Jágr naozaj potiahne do päťdesiatky a aké všetky rekordy ešte dovtedy zlomí. Držme mu palce.

zdroj: eliteprospects.com

zdroj: quanthockey.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť