modre oci
Nezaradené

Aj týchto 12 vecí z domácnosti má prekvapivo svoj dátum spotreby

Na potravinách kontrolujeme dátum spotreby pomerne často. Ako je to však s inými predmetmi v našej domácnosti? O expirácii niektorých ste doteraz pravdepodobne ani nevedeli.

Vankúše – 2 až 3 roky

To na čom spíme sa časom opotrebuje. Tvar vankúša nám pri dlhodobom používaní môže spôsobovať bolesti krku a navyše sa v ňom ukladajú rôzne čiastočky prachu.

Papuče – 9 mesiacov

Mäkké pohodlie, v ktorom tak radi doma trávime čas je perfektným prostredím na rozširovanie infekcií a baktérií. Preto je dôležité často ich umývať a po istom čase aj vymeniť.

Bežecké topánky – 1 rok

Ak ste nadšencom behania, ustriehnite si aj stav svojich tenisiek. Po nabehaní približne 400 kilometrov strácajú svoju schopnosť tlmiť nárazy, a tak prichádzajú aj o svoju funkčnosť.

best-running-shoes-for-flat-feetimg: runnerconnect.com

Uterák – 1 až 3 roky

Pre rast baktérií je výbornou pôdou aj váš uterák. Riešením problému v tomto prípade nie je ani jeho časté čistenie.

Zubná kefka – 3 mesiace

Kefka sa pri používaní viditeľné opotrebuje, no jej výmena je dôležitá aj po chorobe či nachladnutí, takto sa môžete veľmi rýchlo nakaziť znovu.

landscape-1433346524-toothbrush-storage-mistakeimg: goodhousekeeping.com

Hrebeň – 1 rok

Svoje hrebene by ste mali čistiť približne raz za týždeň a meniť aspoň raz za rok. Kefy z prírodných materiálov by sa mali meniť dokona každých 7 až 10 mesiacov.

Parfém – 1 až 3 roky

Aj obľúbené vône môžu mať svoju dobu expirácie. Ak ich skladujete uzavreté, vydržia 3 roky, otvorené len dva. Patria sem aj toaletné vody, ktoré môžete skladovať 2 až 4 roky.

Podprsenka – 1 až 2 roky

Akonáhle podprsenka stratí tvar alebo je nepohodlná pri jej nosení, pokojne ju vymeňte.

Korenie – 1 až 3 roky

Koreniny po čase strácajú svoju chuť a vôňu. Mleté koreniny by sa nemali držať dlhšie ako 6 mesiacov.

Assorted powder spices in wooden spoons on wood.img: navacenter.com

Predlžovačka – 1 až 2 roky

Každá z nich má určitú kapacitu, ak ju presiahnete, časom sa predlžovačka začne kaziť a môže spôsobiť aj vážnejšie problémy.

Dezinfekčné prostriedky – 3 mesiace

Po presiahnutí troch mesiacov strácajú svoju účinnosť. Neskôr už jednoducho nemajú tak žiadaný efekt ako sa od nich očakáva.

Repelent – 2 roky

Pri týchto prostriedkoch ide o podobný prípad ako pri predošlej dezinfekcii, po 2 rokoch už jednoducho nie sú tak účinné.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť