zlaty retriever
Zvieratá

Aj vám sa niekedy zdá, že sa psy usmievajú? Je to tak alebo ide iba o ilúziu?

Ak máte doma psa, iste ste už aspoň raz zaznamenali rozkošný výraz na jeho tvári podobný psiemu úsmevu. Otázkou je, či pes naozaj vyjadruje radosť a potešenie týmto spôsobom, alebo je to len naša predstavivosť. Vedci a behavioristi majú svoje vlastné názory na túto tému. Väčšina z nich nevníma úsmev psa ako rovnaký druh úsmevu, aký poznáme u ľudí. No mnohé psie výrazy možno vnímať ako úsmev, vrátane vyplazeného jazyka so široko otvorenou tlamou, dychčania a submisívneho úškrnu. Aj cerenie zubov môže niekedy pôsobiť ako forma pozdravu. Takže hoci ide o odlišný spôsob komunikácie, dá sa to považovať za psí úsmev. Téme sa podrobne venoval portál petmd.com.

Vedci veria, že psí úsmev má svoje korene v evolúcii a v tom, že psy sú veľmi zruční v čítaní ľudského správania. Vedia, ako nás potešiť a reagujú na naše šťastie. Keď vidia, že sa ľudia usmievajú, väčšinou sa sami tešia a tento výraz sa stáva spätnou väzbou, ktorá ich motivuje k opakovaniu tohto správania.

Geneticky môže toto správanie pochádzať z takzvanej neoténie, čo je tendencia zvierat zachovať určité vlastnosti šteniatok aj v dospelosti. Sem patria emocionálne pozdravy, vrtenie chvostom, lízanie a samozrejme aj rozkošný psí úsmev.

Psy dokážu ľahko rozpoznať ľudské emócie

Významnou časťou psieho komunikačného repertoáru je čítanie reči tela iných psov. Psy sa navzájom snažia prečítať signály, ktoré im iný pes posiela pomocou svojho držania tela. Podobne ako ľudia vedia rozpoznať falošný ľudský úsmev, aj psy dokážu rozpoznať správy čítaním reči tela iného psa.

Je však dôležité poznamenať, že psy sami osebe naše úsmevy nekopírujú, ale môžu sa viac usmievať, keď nás vidia usmievať sa. To je podobné javu známemu ako nákaza smiechu u ľudí. Keď vidíme niekoho iného smiať sa, často sa aj sami začneme smiať. Rovnakým spôsobom to funguje aj u psov. Keď pes vidí šťastného človeka s úsmevom na tvári, môže sa aj pes začať usmievať. Vzájomná interakcia medzi psom a človekom môže spustiť uvoľňovanie hormónu oxytocínu, ktorý zvyšuje pocity šťastia.

Psy sa snažia vyvolať úsmev na našich tvárach

Každý pes je jedinečný a tak môže na rôzne situácie reagovať rôznym spôsobom. To, čo spôsobí úsmev u jedného psa, nemusí mať rovnaký účinok na iného. Väčšina psov je však zvyknutá na pozitívnu reakciu, ktorú dostanú, keď potešia ľudí a rýchlo sa učia, ako vyvolať túto šťastnú emóciu. Umožňuje im to získať pozornosť a zvýšenú interakciu s nami a preto sa úsmev stáva ich obľúbeným spôsobom komunikácie.

Všeobecne platí, že väčšina psov miluje potešenie svojich majiteľov a je schopná rozpoznať reč tela, ktorá vyjadruje ľudské šťastie. Učia sa, čo znamená úsmev na našich tvárach a ako ho interpretovať. Vedia, že to často znamená zvýšenú pozornosť v podobe pamlskov a príjemných spoločných aktivít a preto sa nás snažia potešiť a vyvolávať u nás šťastné emócie.

Ak vás zaujíma, či je váš pes šťastný, môžete sledovať jeho reč tela. Šťastný pes bude mať uvoľnené držanie tela, bude vrtieť chvostom a jeho tvár bude pôsobiť pokojne a šťastne. Pri hrách a zábave môžete pozorovať aj široký úsmev, ktorý je jasným signálom psieho šťastia. V konečnom dôsledku je komunikácia medzi človekom a psom jedinečným a vzájomne sa obohacujúcim procesom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť