obezita a tucnota
Ľudské telo, Veda a technika

Ak začneš od tohto veku priberať, môžeš si nezvratne poškodiť srdce, varujú výskumníci

Určite dobre vieš, že nadváha nie je len estetický problém, ale spolu s ňou ruka v ruke idú aj rôzne zdravotné problémy. Možno by ťa to nenapadlo, ale nie je jednom, v akom veku človek začne naberať kilogramy navyše, odhalila štúdia výskumníkov publikovaná v European Heart Journal.

Vedci k záverom štúdie prišli na základe dlhodobého výskumu, ktorý sledoval zdravotný stav všetkých detí narodených v Anglicku, Škótsku a Walese z konkrétneho týždňa v roku 1946. Prácu viedol profesor Alun Hughes, odborník na kardiovaskulárnu fyziológiu a farmakológiu na UCL v Londýne.

„Vieme, že nadváha súvisí so zhoršeným zdravím srdca, ale o dlhodobom vzťahu medzi nadváhou v priebehu dospelého života a neskorším zdravím srdca vieme len málo. Chceli sme zistiť, či nadváha v skorších fázach dospelosti má trvalé následky na zdravie srdca, bez ohľadu na to, aká je váha ľudí v neskoršom živote,“ vysvetlil Hughes.

Za týmto účelom, aby našli výskumníci odpoveď na otázku vyššie, vedci analyzovali údaje o 1690 ľuďoch, ktorí sú súčasťou Britského národného prieskumu zdravotného vývoja, známeho ako Birth Cohort. Počas ich dospelosti pravidelne merali ich index telesnej hmotnosti (BMI) a pomer pásu k bokom. Taktiež absolvovali echokardiogramy, kde pomocou ultrazvuku skúmali štruktúru a funkcie ich srdca.

Vedci sa zamerali hlavne na meranie známe ako „hmota ľavej komory“ (left ventricular mass), pretože zvýšená hodnota tejto hmotnosti naznačuje zväčšené srdcové tkanivo. Ide o pomerne spoľahlivý indikátor zlého zdravia srdca a zvýšeného rizika úmrtia na srdcové choroby.

Nie je jedno, kedy začneš priberať na váhe

Vedci zistili, že prírastok hmotnosti v mladom a strednom veku súvisí so zväčšením srdca, čo zhoršuje jeho schopnosť pumpovať krv. Údaje ukázali, že ľudia, ktorí mali zvýšený BMI v akomkoľvek veku od 20 rokov, mali väčšiu ľavú komorovú hmotnosť v 60-ke, aj keď vedci zohľadnili BMI týchto ľudí v staršom veku. Napríklad u priemerného 43-ročného človeka zvýšenie BMI o päť jednotiek súviselo s 15% alebo 27-gramovým nárastom ľavej komorovej hmotnosti.

„To naznačuje, že prírastok hmotnosti, dokonca aj v mladom veku, vedie k poškodeniu srdca, ktoré presahuje účinky nadváhy v neskoršom živote,“ vysvetlil profesor Hughes.

Podľa Hughesa je udržanie zdravej váhy dôležité už od raného dospelého veku, a ak chceme zlepšiť zdravie srdca v dlhodobom horizonte, musíme zabrániť prírastku hmotnosti u ľudí všetkých vekových skupín. To zahŕňa rozvoj politík, ktoré znížia súčasnú epidémiu obezity.

„Ľudia, ktorí priberajú na váhe po 20-ke, majú v 60-ke menej zdravé srdce.“, konštatujú.

Vedci však upozorňujú, že štúdia zahŕňala prevažne belochov z Európy, takže výsledky nemusia byť aplikovateľné na celosvetovú populáciu. Hughes doplmil, že tento typ štúdie nemôže nepopierateľne dokázať, že skorší prírastok hmotnosti spôsobuje poškodenie srdca, len že sú úzko prepojené. Taktiež nám neukazuje, ako sú tieto dva faktory prepojené, ale ak má nadváha nezvratné alebo len čiastočne reverzibilné účinky na srdce, môžeme očakávať, že sa poškodenie srdca bude hromadiť a zhoršovať počas života človeka.

Výskumníci teraz plánujú skúmať úlohu cukrovky a vysokého krvného cukru pri vysvetľovaní súvislosti medzi prírastkom hmotnosti a zdravím srdca.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.