odtlacok prsta
Ľudské telo, Zaujímavosti

Ako a kedy vznikajú naše odtlačky prstov a ako to, že sú jedinečné?

Odtlačky prstov, tie malé ryhy na končekoch prstov, ktoré nás sprevádzajú celým životom, majú fascinujúcu pôvodnú povahu. Sú to záhyby vonkajšej vrstvy kože, epidermis, ktoré sa začínajú formovať ešte pred narodením jedinca, približuje portál umbc.edu.

Tento úžasný proces začína už počas embryonálneho vývoja. Keď sa plod začne vyvíjať, jeho koža je ešte hladká. Avšak asi po 10 týždňoch, sa začína hlbšia vrstva kože, nazývaná bazálna vrstva, rýchlejšie rozrastať ako vrstvy nad ňou. Tento rýchly rast spôsobuje zvrásnenie a zhlukovanie spodnej vrstvy pod vonkajšou a tým vytvára charakteristické záhyby. S postupom času sa tieto záhyby prenášajú aj na povrchové vrstvy kože a približne v 17. týždni tehotenstva už môžeme pozorovať prvý náznak odtlačkov prstov.

tehotensky test v stredoveku
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk

Aj keď by sa mohlo zdať, že tento proces je náhodný, genetika tu zohráva dôležitú úlohu. Celkovú veľkosť a tvar odtlačkov prstov ovplyvňujú gény, ktoré získavame od našich rodičov. Preto je pravdepodobné, že zdieľame niektoré z týchto vzorov s našimi príbuznými. Odtlačky prstov tak zostávajú nielen jedinečnou identifikačnou značkou, ale aj pripomienkou nášho genetického spojenia s rodinou.

Okrem genetiky zohrávajú úlohu aj iné faktory, ako je tvar a veľkosť krvných ciev v koži, rýchlosť rastu jednotlivých vrstiev kože a chemické prostredie vnútri maternice. Tieto všetky faktory spolu prispievajú k vytváraniu unikátnych vzorov odtlačkov prstov, pričom ani dve osoby, ba dokonca ani jednovaječné dvojčatá, nemajú identické odtlačky.

Výsledky veľkej štúdie z roku 2015 potvrdili, že odtlačky prstov sú stabilné počas celého života. Hrebene odtlačkov sú viditeľné na povrchu kože, ale ich vzory sú zakódované ešte pod jej povrchom. Aj pri vážnych poraneniach kože sa odtlačky môžu navrátiť, keď sa koža zahojí, hoci môže zostať jazva. Práve preto sú odtlačky prstov pre každého jednotlivca úplne unikátne a existujú už pred narodením. Napriek tomu, ako sa meníme počas života, naše odtlačky zostávajú nezmenené, symbolizujúc našu jedinečnosť a stabilitu, ktorú nesieme so sebou počas celého života.

Majú odtlačky prstov aj nejaký svoj význam?

Tradične sa verilo, že odtlačky prstov poskytujú trenie, ktoré pomáha rukám pri uchopení predmetov. Táto teória sa zdá byť logická, pretože okrem ľudí majú odtlačky prstov aj iné primáty, ako sú opice a koaly, ktoré väčšinou žijú na stromoch.

Avšak nedávna štúdia priniesla zaujímavý obrat. Zistilo sa, že odtlačky prstov ľuďom pravdepodobne nezabezpečujú výraznú výhodu pri uchopení hladkých predmetov.

V súvislosti s tým vedci uvažujú o ďalších možnostiach. Môže byť, že odtlačky prstov zlepšujú hmatové vnímanie alebo poskytujú ochranu prstov pred zranením. Avšak, kým nebudú dostupné ďalšie dôkazy, tento otázka zostáva otvorená a predmetom ďalšieho výskumu.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.