tehotensky test v stredoveku
Zdroj: labs.openai.com, Vedelisteze.sk
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Vedci zistili, že aj tehotenstvo po 35. roku života má svoje výhody

Rodičovské poslanie a vychovávanie vlastného dieťatka je bezpochyby krásny zážitok bez ohľadu na vek. Existuje však správny vek na to, aby sa žena stala matkou? Nový výskum ukázal, že tehotenstvo po 35. roku môže priniesť isté výhody.

Priemerný vek, kedy sa ženy stávajú matkami sa v posledných rokoch stále zvyšuje. Nie je to však len otázka trendov. Ženy od 30. do 40. roku života sa cítia oveľa bezpečnejšie vo vzťahu k ich kariére alebo partnerstvu. Sú sebavedomejšie, uvedomelejšie a lepšie si uvedomujú nielen vlastné potreby, ale aj potreby očakávaného potomka.

Vo všeobecnosti sa vždy tehotenstvo po 35. roku považovalo za rizikovejšie ako pri mladších mamičkách. Napriek tomu však vedci odhalili nové výhody, ktoré prináša tehotenstvo v neskoršom veku.

Nová štúdia vypracovaná na Univerzite v Kalifornii odhalila, že porodenie dieťaťa v neskoršom veku výrazne zlepšuje mentálne schopnosti matiek. Výskum sa uskutočnil na 830 ženách, pri ktorých na základe testov vyhodnocovali ich schopnosť plánovať, priestorové vnímanie, verbálnu pamäť, koncentráciu a pozornosť. Zistili, že ženy, ktoré porodili po 24. roku života uspeli lepšie v testoch zameraných na pozornosť, riešenie problémov a verbálnych schopnostiach ako ženy, ktoré mali prvé dieťa medzi 15. až 24. rokom života. Ženy, ktoré mali ich prvé dieťa po 35. roku mali navyše lepšiu verbálnu pamäť a vnímanie.

Prečo je to tak? Súvisí to s hormónmi estrogénom a progestrogénom počas tehotenstva, ktoré majú pozitívny vplyv na chémiu a funkciu mozgu, najmä pokiaľ sa tehotenstvo vyskytne vo vyššom veku.

Každý vek má však pri tehotenstve isté výhody aj nevýhody, preto je vždy dôležité najskôr konzultovať svoj stav s ošetrujúcim lekárom.

zdroj: womenshealthmag.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť