umyvanie kurata.jpg
Zdroj: chatgpt.com, Vedelisteze.sk
Recepty, Zaujímavosti

Zvyknete umývať kuracie mäso pred varením? Zistite, či robíte správne a nehazardujete so zdravím!

Úrady pre bezpečnosť potravín a regulačné orgány na celom svete vydávajú rady, aby sa surová hydina pred varením neumývala. Dôvodom je, že umývanie kurčaťa môže mať nebezpečné následky, pretože to môže rozšíriť baktérie po celej kuchyni. Výskumy ukazujú, že najlepším spôsobom, ako pripraviť kurča na konzumáciu, je dôkladné uvarenie či upečenie a to bez umývania.

Napriek týmto odporúčaniam mnoho ľudí stále pokračuje v praxi umývania kurčiat. V Austrálii napríklad takmer polovica domácich kuchárov pred varením umyje celé kura a podobné štatistiky zaznamenali aj v Holandsku, kde až 25 % spotrebiteľov často alebo takmer vždy umýva kuracie mäso.

Dôvody, prečo ľudia tento zvyk zachovávajú, sú rôznorodé. Niektorí veria, že umývanie pomáha odstrániť nečistoty z kuracieho mäsa, no moderné techniky spracovania mäsa už dávno zabezpečujú to, že kurča je pripravené na varenie bez akéhokoľvek ďalšieho čistenia či umývania. Iní ľudia sa domnievajú, že umývanie citrónovou šťavou alebo octom zabíja baktérie, čo však nie je pravda. Výskumy ukazujú, že tieto látky neodstránia baktérie a môžu dokonca zvýšiť riziko krížovej kontaminácie.

Nedávny výskum ukázal, že umývanie kurčiat pod tečúcim kohútikom môže byť ešte nebezpečnejšie, ako sa predpokladalo. Štúdia zistila, že kvapky vody stekajúce z kurčaťa môžu prenášať baktérie na okolité povrchy v kuchyni. Čím vyššia výška kohútika, tým väčšie je riziko rozptýlenia baktérií.

Ak však niektorí ľudia stále trvajú na umývaní kuracieho mäsa, odborníci odporúčajú používať drez s napustenou vodou, kde sa kura umyje, namiesto umývania pod tečúcim prameňom vody. Na utieranie všetkých zvyškov vody na linke či iných povrchoch sa má použiť papierová utierka, ktorú je následne potrebné zlikvidovať a tieto povrchy dôkladne vyčistiť. Týmto spôsobom sa minimalizuje riziko krížovej kontaminácie a zabezpečí sa bezpečnosť kuchyne. Nezabudnite si vždy po manipulácii so surovým mäsom dôkladne umyť ruky, aby sa minimalizovalo riziko potravinovej nákazy.

Podstatne viac Američanov zvykne kuracie mäso umývať, no názor odborníkov je rovnaký

Výskum v oblasti vzdelávania na univerzite Drexel sa vždy vyznačoval inovatívnymi projektami, ktoré sa dotýkajú rôznych oblastí, no ten najnovší zaujal aj bežných amerických spotrebiteľov.

Jennifer Quinlan, výskumníčka z Drexel University, vykonala štúdiu financovanú Ministerstvom poľnohospodárstva USA, ktorá sa zaoberala rovnakou otázkou, či je vhodné umývať surové kuracie mäso pred jeho varením. Výsledky tejto štúdie priniesli rovnaké zistenia a odporúčania ako predošlé výskumy a to, že sa jednoznačne jedná o zlý nápad. Rozdiel spočíva v tom, že až 90 percent Američanov zvyklo tradične kurčatá pred varením umývať a tento zvyk mal vyplývať z historických odporúčaní v receptoch. Táto prax vznikla čiastočne aj z dôvodu, že ľudia chceli odstrániť sliz z povrchu surovej hydiny. Najlepším postupom je teda kura neumývať, presunúť ho surové priamo z obalu do panvice, kde ho teplo v procese varenia dôkladne zbaví všetkých prítomných baktérií.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť